Efektywny trening na siłowni

Ćwiczenia na siłowni to świetny sposób na to, by zadbać o swoje zdrowie. O ile rzecz jasna właściwie do tego podejdziesz.

Reklama

W zdrowym ciele zdrowy duch. Ludowe mądrości często okazują się w stu procentach prawdziwe – tak jest i w tym przypadku. Ćwicząc na siłowni dbasz bowiem nie tylko o zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Przy intensywnym wysiłku twój mózg generuje bowiem dużo większe ilości endorfin, które odpowiadają za uczucie odprężenia i efekt antydepresyjny, który po wyjściu z siłowni zauważają jej bywalcy.

A to chyba jest najlepszym powodem, by wybrać się do klubu fitness nawet jeśli idealna sylwetka nie jest dla ciebie najważniejsza. Zarówno modelowanie sylwetki, jak i poprawa kondycji i wydajniejsza praca szarych komórek staną się twoim udziałem jednak tylko jeśli prawidłowo zaplanujesz treningi, unikając błędów często popełnianych przez początkujących adeptów fitnessu. Na co więc powinieneś zwrócić uwagę? Jak uniknąć kontuzji i sprawić, że ćwiczenia poprawią twoją sprawność fizyczną i umysłową?

Kiedy? Jak często? Jak długo?

Problemem, który często spędza sen z powiek osób zaczynających przygodę z siłownią jest to, kiedy odbywać treningi. Tym bardziej, że rośnie liczba miast, w których działa choć jedna całodobowa siłownia – Poznań, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk to tylko niektóre z nich. Dzięki temu trening możesz odbyć o każdej porze, nawet w środku nocy. Jeśli chodzi ci tylko o dobre samopoczucie i dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią nie musisz zwracać uwagi na porę. Jeśli jednak zależy ci na tym, by ćwicząc zgubić zbędne kilogramy, na siłownię wybierz się popołudniem, po drugim posiłku.

Zdecydowanie ważniejsza jest natomiast częstotliwość treningów i czas ich trwania. By dać mięśniom czas na regeneracje i unikną przetrenowania, odwiedzaj siłownię trzy razy w tygodniu – najlepiej w poniedziałki, środy i piątki. Dobrze też, jeśli twój trening będzie trwał półtorej godziny, z czego 10 minut powinno przypaść na rozgrzewkę, 40 – na ćwiczenia z obciążeniem i kolejne 40 na zapewniające poprawę kondycji ćwiczenia cardio. Sprzęt do nich powinna zapewnić każda siłownia, a Poznań nie jest jedynym miastem, w którym znajdziesz kluby oferujące dostęp do bieżni czy stacjonarnych rowerów. Jeżeli twoim priorytetem jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej, ta część treningu może być nieco dłuższa, więcej czasu powinieneś też poświecić na rozgrzewkę.

Menu – co jeść i pić?

Poprawa zdolności koncentracji oraz zwiększenie kreatywności to zasługa lepszego dotlenienia mózgu. Aby twoje wizyty na siłowni przyniosły takie efekty, warto zadbać o odpowiednią dietę przed i po treningami oraz nawodnienie organizmu. Posiłek zjedzony przed wyjściem na siłownię nie powinien być zbyt obfity, a jeśli zależy ci na redukcji wagi – możesz z niego całkiem zrezygnować. Po treningu sięgnij zaś po potrawy zawierające sporo białka – na przykład drób, nabiał i jaja czy wołowinę. Posiłek uzupełnij warzywami, unikaj zaś owoców, które są źródłem cukrów prostych. Wystrzegaj się też słodzonych napojów izotonicznych, które najlepiej zastąpić wodą mineralną.

ABC treningu na siłowni

To, jak dobrać zestaw ćwiczeń, zależy przede wszystkim od twoich celów. Jak zatem optymalnie wykorzystać sprzęt, który oferuje siłownia? Poznań to miasto, w którym znajdziesz wszystkie urządzenia, warto więc rozsądnie z nich korzystać. Zasada jest bardzo prosta – jeśli zależy ci na rozbudowie tkanki mięśniowej, wybieraj te, które umożliwiają ćwiczenie z dużym obciążeniem i nie korzystaj z nich zbyt długo. Jeżeli zaś priorytetem jest dla ciebie redukcja tkanki tłuszczowej i zmiana nastroju, ćwicz z niewielkim obciążeniem oraz większą ilością powtórzeń.

Zapraszamy na www.niku.pl



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz