Etapy budowy domu

Wiedza w zakresie budownictwa, dla większości osób spoza tej branży brzmi jak obcy język. Jednak warto poznać podstawowe pojęcia i etapy budowy domu, aby móc kontrolować jego przebieg i jakość pracy zatrudnionej przez nas firmy budowlanej.

Pierwszy z tych etapów, początkowy, to wszelkie formalności związane z zakupem ziemi, projekty domów, mapy orientacyjne i zarys projektu instalacji. Kolejny to tak zwany stan zerowy. W jego zakresie znajduje się wyrównanie terenu zakupionej działki pod zabudowę, wykopanie i postawienie podstawy domu, czyli fundamentów, oraz drenażu. W wyniku kolejnych działań budowlanych, powstaje nieruchomość w stanie surowym. Jest to konstrukcja zaopatrzona w ściany i dach, schody, oraz ewentualnie rynny. Z racji braku okien i drzwi, określa się go mianem stanu surowego otwartego, gdyż zamknięty posiada już w konstrukcji brakujące elementy stolarki. W momencie gdy zakończone zostaną prace związane z ociepleniem, instalacją, otynkowaniem i innymi elementami wykończeniowymi, dom otrzymuje status stanu deweloperskiego. W takiej postaci jest on bowiem przedstawiany klientom, przez agentów nieruchomości, lub właścicieli. Kiedy zostanie on już zakupiony i ruszają dalsze działania, związane z malowaniem, zakładaniem paneli i kafelków, zgodnie z wymaganiami nowych właścicieli, oddanie domu pod klucz jest już tylko kwestia czasu.

Znacznie łatwiej jest więc kupić dom w stanie gotowym od dewelopera, niż samodzielnie zorganizować jego budowę od podstaw. Trudności te związane są z organizacją ekipy budowlanej i jej nadzorowaniem, cenami za materiały budowlane, jakie osobom prywatnym proponują producenci i formalnościami, których trzeba samodzielnie dopilnować. Pozornie samodzielne działanie wiąże się z mniejszymi kosztami budowy, jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest, a na dodatek tracimy znacznie więcej czasu w związku z nadzorem. Budowa nieruchomości rozpoczynająca się od zakupu ziemi, może potrwać nawet kilka lat. Sam wybór projektu domu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba bowiem uwzględnić wszelkie szczegóły związane z rozplanowaniem terenu pod zabudowę, możliwościami zaplanowania instalacji i pozyskaniem identycznych materiałów jak te proponowane. Ma to jednak również swoje plusy.

Angażowanie się w proces budowy domu, pozwala nabrać doświadczenia i rozszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Ponadto decydujemy o każdym, nawet najdrobniejszym szczególe związanym z jego powstaniem, co sprawia, że jest on dla nas dziełem idealnym – o ile oczywiście mamy nieograniczone możliwości finansowe. Ponadto w przypadku ewentualnych usterek, jesteśmy w stanie dokładnie wytłumaczyć fachowcom ich przyczynę lub lokalizację, gdyż znamy szczegółową konstrukcje budynku i rozmieszczenie poszczególnych przewodów. Jest to też ogromna satysfakcja. Przed wprowadzeniem się należy jednak pamiętać o istotnych warunkach prawnych, takich jak poinformowanie organu nadzoru budowlanego o zakończeniu prac. Dopiero po uzyskaniu zgody, możliwe jest pełnoprawne użytkowanie budynku.

Stopka autorska: Artykuł napisany został przy wsparciu firmy deweloperskiej z Legnicy, Modernbud

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz