Gry karciane – wszystko, co warto wiedzieć

Obok popularnych planszówek karty są jedną z najstarszych rozrywek znanych naszej cywilizacji. Po raz pierwszy pojawiły się w Chinach ponad 1000 lat temu! Początkowo wykonywane na cienkich bambusowych listewkach, lub niewielkich fragmentach pergaminu przeszły od tego czasu prawdziwą ewolucję. Powstawały nowe gry, zmieniał się układ kary w talii oraz ich ilość aż w końcu zyskały sobie popularność na całym świecie.

Reklama

Na Stary Kontynent gry karciane trafiają dopiero pod koniec XIV stulecia. Początkowo elitarne, zarezerwowane jedynie dla najszlachetniej urodzonych i najbogatszych (ze względu na misterny proces produkcyjny i jego wysokie koszty) powoli zaczęły trafiać również pod „plebejskie strzechy”.

O prawdziwej popularności kart mówić możemy dopiero od momentu wynalezienia druku – wcześniej każda karta musiała być ręcznie malowana. Kiedy proces ten udało się chociaż w pewnym stopniu zmechanizować gry karciane w końcu stały się rozrywką powszechnie dostępną.

Ciekawostki dotyczące kart

Standardowa talia do gry zawiera 52 karty. Ich wymiary mogą być jednak różne w zależności od gry. Całość podzielona jest na cztery kolory, a mianowicie trefle, karo oraz piki. Każdy kolor następnie składa się z 9 kart numerowanych od 2 do 10 oraz 4 figur – waleta, damy, króla i asa. W różnych kulturach i grach nazewnictwo i ilość kart może się różnić. Przykładowo, w tarocie spotykamy się z jeźdźcem (występującym poemiędzy waletem i damą) a w niemieckich taliach zamiast damy znajdujemy wyżnika.

Według popularnego przekazu liczba 52 kart w talii nie jest przypadkowa. Ilość ma odnosić się do 52 tygodni roku, a 4 kolory kart do 4 jego pór. Karo symbolizuje wiosnę, kier lato, trefl jesień, a pik zimę.

Niekończąca się kopalnia zasad

Tyle ile odmian gier karcianych tyle różnorodnych zasad. Zaczynając od gier jednoosobowych (pasjans), poprzez dwuosobowe (wojna, świnia, piotruś) i kończąc na wieloosobowych (poker, tysiąc, skat, brydż) otrzymujemy cały kalejdoskop tytułów o różnym poziomie trudności oraz zaawansowania.

W części z nich wykorzystywana jest pełna (duża) talia, w innych natomiast korzystać będziemy z talii niepełnej (małej) – układ kart w jej przypadku uzależniony jest od zasad danej gry karcianej. Przykładowo w popularnym tysiącu talia zaczyna się od 9. W Pokerze natomiast w grze udział biorą wszystkie karty.

Gry karciane online

Wraz z dynamiczną ekspansją Internetu coraz większą popularność zyskują sobie gry karciane w formie online. Największą rzeszę zainteresowanych przyciągają oczywiście czysto hazardowe i kasynowe tytuły. W wirtualnych pokojach i kasynach miliony graczy przeznaczają prawdziwe pieniądze, aby zmierzyć się z innymi podczas partii w Pokera, Blackjacka, Brydża, Tysiąca, Kanastę i tak dalej.

Dla wielu będące jedynie ciekawą formą rozrywki lub spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym, generują wielomilionowe zyski zapewniając najlepszym zawodnikom dożywotnie fortuny. Musisz jednak pamiętać, że tam gdzie wielcy wygrani nie może zabraknąć jeszcze większych przegranych. Popularyzacja hazardowych gier karcianych w Internecie zwiększa zagrożenie uzależnienia od gamblingu i utraty całego swojego majątku.

Niezależnie czy grasz w domu ze znajomymi, czy w Internecie na prawdziwe pieniądze zawsze powinieneś zachować trzeźwość myślenia i odpowiedzialność!



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz