Te prezentujące się niezwykle efektownie naczynia, w których często przygotowujemy najbardziej smakowite potrawy, mają jeden poważny feler – niestety trudno się je czyści. Czyszczenie naczyń żaroodpornych jest tym trudniejsze, im częściej z nich korzystamy. Zwykle nie jesteśmy na tyle dokładni, aby domyć cały tłuszcz osadzający się na dnie, ściankach czy pokrywie naczynia, a ten z czasem zajmuje jego coraz większą powierzchnię. Z takim ‘stary’ brudem ciężko już sobie poradzić bez zastosowania bardziej zdecydowanych metod.
Na początek jednak kilka tzw. domowych sposobów, na piękne i zawsze lśniące naczynia żaroodporne. Pierwszym z nich jest zwyczajny wrzątek. Po opróżnieniu naczynia z resztek przygotowywanej w nim potrawy, wystarczy zalać je wrzątkiem lub gorącą wodą z kranu i odstawić na kilka godzin lub na noc do odmoczenia. Później przy użyciu szorstkiej gąbki i sporej ilości płynu do naczyń, umyć w sposób maksymalnie dokładny, tak aby na obrzeżach czy w zakamarkach (przy uchwytach) nie pozostały żadne tłuste plamy. Ta metoda sprawdza się znakomicie, gdy na powierzchni naczynia nie ma żadnych starych osadów. Niestety w przypadku ich obecności, ciepła woda i zwykły płyn do naczyń może okazać się niewystarczający. Innym domowym sposobem na usunięcie trudno zmywalnego brudu, którym nasiąknęły często używane naczynia żaroodporne, jest zastosowanie kuracji octem. Do tego celu wykorzystuje się zwykły ocet spirytusowy, który ma silne działanie żrące i z wieloma rodzajami tłustych zabrudzeń radzi sobie wręcz znakomicie – jego wadą jest nieprzyjemny zapach i konieczność późniejszego wielokrotnego płukania potraktowanych nim naczyń.
Jeśli tradycyjne metody zawodzą, a zwykle wykorzystywane przy zmywaniu naczyń płyny okazują się nieskuteczne, trzeba sięgnąć po preparaty o większej sile rażenia. Najskuteczniejsze w przypadku zaschniętego, starego tłuszczu, będą specjalne środki do czyszczenia piekarnika, grilla czy szyb kominkowych. Mają one niezwykle mocne działanie rozpuszczające brud wszelkiego pochodzenia. Najbardziej skuteczne są w przypadku przypalonego tłuszczu, a więc typowego osadu, oklejającego naczynia żaroodporne. W usuwaniu tego typu zanieczyszczeń pomocne mogą być także specjalne pianki lub preparaty typu Cif czy Domestos oraz szereg innego rodzaju środków-detergentów, które pomagają rozpuszczać nawet najbardziej uciążliwy brud. Jednak kluczem do utrzymania naczyń żaroodpornych w nienagannym stanie, będzie przede wszystkim ich systematyczne i dokładne czyszczenie, tak by nie dopuszczać do pojawienia się na nich jakichkolwiek zaschniętych osadów – nie zasłaniajmy się zatem brakiem czasu i nie postępujmy w myśl zasady, że kiedyś się domyje.
Stopka autorska: http://domodkuchni.pl/ – naczynia żaroodporne
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!