Jak zmniejszyć zużycie węgla?

Zapotrzebowanie na węgiel nie jest tylko domeną dużych zakładów przemysłowych takich jak, np. huty. Węgiel jest surowcem naturalnym przede wszystkim wykorzystywanym do produkcji energii elektrycznej. Stąd dla każdego indywidualnego odbiorcy oszczędne zużycie prądu oznacza nie tylko mniejsze rachunki, ale również prywatny wkład w lepsze gospodarowanie dobrem naturalnym, jakim niewątpliwie jest węgiel.

Reklama

Węgiel kamiennyNajpopularniejszym sposobem oszczędzania prądu jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne. Od dawna wiadomo, że „normalne” żarówki zużywają znacznie więcej prądu w porównaniu do fluorescencyjnych. Korzystna wydaje się również zamiana starszych sprzętów gospodarstwa domowego na nowsze modele. Kupując pralkę, lodówkę lub inny sprzęt AGD starajmy się wybierać tych producentów, którzy stosują w swoich produktach rozwiązania pozwalające na mniejsze zużycie prądu. W tym miejscu należy również przypomnieć o konieczność odłączania od gniazdka sprzętów niebędących w użyciu. Utrzymując wiele urządzeń w stanie czuwania niepotrzebnie marnujemy wiele energii. Innym sposobem pozwalającym zredukować zużycie prądu i wody jest umiejętne korzystanie ze zmywarki. Cykl mycia należy rozpoczynać dopiero w chwili całkowitego napełnienia brudnymi naczyniami zbiornika maszyny.

Oczywiście, istnieją także bardziej tradycyjne metody racjonalnego gospodarowania zasobami węgla. Jednak autor tego artykułu nie ma na myśli nowoczesnych technologii wydobycia i przetwarzania węgla, lecz w dalszym ciągu analizuje problem z punktu widzenia pojedynczego gospodarstwa domowego. Doprowadzenie do mniejszego zużycia węgla w prywatnym domu może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszy to zaprzestanie ogrzewania mieszkania lub mniej drastyczna odmiana tego pomysłu, czyli zredukowanie temperatury pokojowej do 12 stopni. Drugi sposób to utrzymanie przyjemnej temperatury wewnętrznej (czytaj 22 stopnie) przy równoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel. Można sądzić, iż wiele osób skłania się raczej ku drugiemu rozwiązaniu. Efektywne ogrzewanie mieszkania należy rozpocząć od uszczelnienia okien i drzwi, przez które tracimy wiele cennego ciepła. Przy okazji należy pamiętać, że ciepłe powietrze przede wszystkim unosi się ku górze. Stąd bardzo ważna rolę pełni ocieplenie stropu. W sytuacji, gdy dom zbudowany jest z pustaków wskazane jest także ocieplenie ścian budynku. Powinno ono zostać wykonane latem, aby uniknąć późniejszych problemów z jego eksploatacją.

Stopka autorska: węgiel – http://plomyk.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz