Pierwszy gramofon powstał 150 lat temu i jest wciąż wysoko ceniony, zwłaszcza wśród didżejów. Za twórcę praprzodka gramofonu uważa się Emila Berlinera, który zmodyfikował fonograf wynaleziony przez Thomasa Edisona. Jego wersja urządzenia posiadała mechaniczny napęd, który był uruchamiany za pomocą korbki. Jego zadaniem było utrzymywanie prędkości talerza na stałym poziomie. Berliner zastąpił woskowe walce szelakowymi płytami. Metalowa igła bardzo dobrze przenosiła na membranę drgania, która zamieniała owe drgania na odpowiednie dźwięki. Taka konstrukcja gramofonu przetrwała całkiem długo, bo aż do momentu, w którym pojawiła się elektryczność. Odkrycie elektryczności wymusiło na wielu sprzętach modyfikację, co nie ominęło również gramofonu.
W 1929 roku ruszyła produkcja gramofonów elektrycznych, które posiadały wiele zmian. Oczywiście, zmienił się sposób napędzania talerza z mechanicznego na elektryczny. To wpłynęło na wielkość gramofonu- nowocześniejszy był zdecydowanie mniejszy i lżejszy. Zmniejszyła się także płyta oraz nacisk ramienia z igłą. W elektrycznych gramofonach nie musiał być już tak mocny, ponieważ drgania igły były zamieniane na drgania elektryczne. Pierwsze płyty dawały bardzo słabą jakość dźwięku i pozwalały nagrywać jedynie krótkie utwory. Dopiero w 1947 roku pojawiła się płyta długogrająca, dzięki której muzyka mogła zabrzmieć dużo lepiej. To była prawdziwa rewolucja, dzięki której bardzo dużo ludzi decydowało się na zakup gramofonu.
Współczesne gramofony diametralnie różnią się się od swoich przodków, jednak wielu producentów stara się nawiązać do dawnych konstrukcji. Wyjątkową sympatią gramofony cieszą się wśród didżejów, którzy chętnie rezygnują z odtwarzaczy CD właśnie na rzecz gramofonów. Wiele z nich uważa, że tylko one zapewniają dobry scratch i klasyczne brzmienie. Choć od wynalezienia gramofonu minęło już półtora wieku, zasada jego działania nie zmieniła się. Mechanizm ten okazał się na tyle dobry, że po dziś dzień kładziemy ramię z igłą na rowkowanej płycie. Ulepszeniu uległ napęd i odtwarzanie dźwięku, zmienił się wygląd, pojawiły się ciekawe dodatki, które dzisiaj pozwalają didżejom tworzyć nowe kombinacje. Ceny takiego sprzętu potrafią być zawrotne, dlatego przy zakupie gramofonu trzeba zastanowić się, jakie funkcje będą rzeczywiście przydatne. Im więcej dodatków dane urządzenie posiada, tym wyższą ma cenę.
Stopka autorska: http://www.djbox.pl/ – M-Audio
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!