Obróbka skrawaniem bazująca na zmianie właściwości technicznej obrabianego przedmiotu polega na zastosowaniu swego rodzaju obróbki ubytkowej. Celem owej obróbki jest wykonywanie systematycznych cięć małych elementów materiału, których produktem ubytkowym są wióry, a finalnym – przedmiot o nowych parametrach technicznych.
Do procesu obrabiania stosowane są urządzenia skrawające. Charakterystyczną cechą stosowanych do tej obróbki narzędzi jest klinowy kształt płaszczyzny roboczej urządzenia, które potocznie określane jest ostrzem skrawającym. W zależności o potrzeb uzyskania finalnego produktu cięcia skrawające wykonywane są pod różnym kątem, w różnej prędkości i na właściwych urządzeniach.
Jednym ze sposobów wykonywania obróbki skrawaniem jest toczenie. Ta metoda – toczenie – wykonywana jest na wewnętrznych oraz zewnętrznych powierzchniach przedmiotu, które posiadają kształt brył obrotowych. Przedmiotem toczenia mogą być: drewno, metal oraz tworzywa sztuczne. Poza uzyskiwaniem dzięki toczeniu okrągłych kształtów powierzchni, istnieje również możliwość uzyskania innych form. W czasie toczenia materiał ulęgający obróbce toczy się, a nóż skrawający wykonuje ruch posuwisty, produktem ubocznym są wióry tokarskie. Produktem ostatecznym jest przedmiot posiadający dowolne kształty, które podczas obróbki zostały precyzyjnie wykonane.
Obecnie w większości firm obróbka skrawaniem wykonywanych jest na nowoczesnych maszynach tokarskim. W parku maszynowym znajdują się między innymi maszyny DMG, AERO TURN czy GOODWAY. Obróbka wykonywana jest także w pionie na centrach obróbczych. W ofercie firmy zajdziecie Państwo, też takie usługi wykonywane na zamówienie, jak cięcie laserowe, czy gięcie blach.
Stopka autorska: toczenie – http://www.ratpol.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!