Projektowanie stron, czyli o czym powinni wiedzieć zamawiający

Kiedy zaglądając do szafy, stwierdzamy, że nie mamy butów, to zazwyczaj już wtedy gdy podejmujemy decyzję o zainwestowaniu w obuwie, dobrze wiemy czy będą to buty sportowe, wizytowe, czy może gumiaki. Jeśli sportowe, no to, czy do biegania, czy wspinaczki albo może do jeździectwa. No nikt przy zdrowych zmysłach nie wchodzi do pierwszego lepszego sklepu obuwniczego i nie pyta o buty trekingowe. Nim to zrobi, upewni się, że szyld i wystawa sklepowa przynajmniej sugerują jaki w środku znajduje się asortyment.

Ten nieco może przydługi wstęp służy jednemu, a mianowicie pokazaniu, że czy to chodzi o sklep obuwniczy, czy projektowanie stron www, decydując się na skorzystanie z oferty, musimy najpierw wiedzieć, czego chcemy i czemu produkt (but lub strona internetowa) ma służyć. Czy to wejdziemy do obuwniczego, czy do firmy oferującej projektowanie stron www i powiemy: chciałbym parę butów, lub chcę stronę www usłyszymy to samo pytanie: „a jaką?”.

Reklama

Pytanie to jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ witryna powinna odpowiadać celom jakie się jej stawia oraz odpowiadać trendom panującym na rynku i gustom ludzi z grupy docelowej. Inne więc będą witryny kreowane na potrzeby osób prywatnych, chcących dzięki globalnej sieci opowiedzieć równie zakręconym ludziom jak oni, o swoim hobby (tak zwane tematyczne, hobbystyczne strony internetowe), inne będą te, budowane na potrzeby czasowych projektów (np. witryny informujące o jakimś konkursie lub konferencji naukowej), i wreszcie inne będą te, tworzone dla firm.

Zdaniem podzielanym przez zarządy wielu firm oferujących profesjonalne projektowanie stron www cel witryny jest ściśle związany z ceną usługi, specyfiką grafiki, oprogramowania, aplikacji internetowych hostingu, oraz wielu innych. Ze stroną jest trochę jak z garniturem – czasem wystarczą gotowe rozwiązania, czasem musi być „szyta” dokładnie na miarę klienta.

Jeśli zgłosić się do profesjonalistów, z pewnością uzyskamy efekt, który nas zadowoli i bez wątpienia spełni nasze oczekiwania. Warunek jest jeden – trzeba nam wiedzieć i podzielić się tym z naszym zleceniobiorcą jaki jest cel witryny.

Drugą lecz nie mniej ważną sprawą jest to, żeby pamiętać, że współpraca z firmą informatyczną nie kończy się na zleceniu wykonania witryny i zapłaceniu za gotowy produkt. Tu chodzi o zupełnie co innego. Tu znów odwołam się do poprzedniego przykładu z „garniakiem”. Krawcowi nie wystarczy jedna przymiarka by zadowolić nasz gust i wykonać dobrze swoją pracę– no chyba że jest czarodziejem lub jasnowidzem. Między pierwszym mierzeniem a oddaniem stroju jest przynajmniej kilka przymiarek. To samo ma miejsce, gdy chodzi o projektowanie stron www. Zazwyczaj bowiem praca nad kreacją strony podzielona jest na kilka etapów – tak jest przynajmniej w przypadku profesjonalnych firm informatycznych. Zamknięcie każdego z nich wymaga akceptacji klienta. Dlaczego? Już odpowiadam: chodzi o to, że zgodnie z naturą człowieka pomysł na wizerunek w sieci rozwija się razem ze stroną. Zazwyczaj jest tak, że to co wydawało się świetnym rozwiązaniem, gdy zostanie zwizualizowane w formie projektu graficznego, może wydać się banalne lub tandetne. Te rozwiązania w zakresie aplikacji, które początkowo uznawaliśmy za konieczne, gdy zobaczymy je „w akcji” możemy uznać, że w zasadzie są niefunkcjonalne. Przykładów można mnożyć.

Oczywiście, gdy wybierzemy firmę, której domeną jest projektowanie stron www na bardzo wysokim poziomie, możemy być spokojni o jakość, nawet, gdyby nasza współpraca z nią ograniczyła się do zapłaty za kolejne etapy i krótkich rozmów telefonicznych po każdym z nich. Najczęściej jednak nie tylko o tę jakość chodzi, lecz także o to, że nikt nie siedzi w naszej głowie, i nie zobaczy świata naszymi oczami.

Kończąc już, chcę podkreślić, że aby być zadowolonym ze strony, sprecyzujmy najpierw cele nasze i tej strony. Potem biorąc te cele pod uwagę wybierzmy wykonawców i współpracujmy z nimi. Oni mają przecież narzędzie, a my ideę.

Stopka autorska: projektowanie stron wwwhttp://www.aptus.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz