Web design a tworzenie stron internetowych

Tak jak zmieniają się pory roku, tak też zmieniają się trendy i moda w dziedzinie web designu. To, co jeszcze rok temu było na szczycie popularności, dzisiaj staje się obciachowym, bezwartościowym rozwiązaniem. Aby powierzyć firmie stworzenie naprawdę funkcjonalnej i profesjonalnej strony www, trzeba zdawać sobie nie tyle z istnienia, co znacznie pojęcia, jakim jest web design. Jak rozumieć to pojęcie? Otóż mówiąc najprościej, jest to ogół czynności związanych z warstwą estetyczną, wizualną strony internetowej. Każda witryna ma swój własny szablon graficzny. I choć przeciętny internauta może pomyśleć, że jest on dziełem przypadku, to rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana.

Reklama

Strony wwwWeb design polega na dostosowaniu wyglądu strony do jej branży, przeznaczenia i środowiska, w jakim ma działać. Kontrastowe kolory przyciągają uwagę odbiorcy, proste rozwiązania skupiają wzrok w konkretnym miejscu. Jeżeli w szablonie panuje zamieszanie i chaos, to nikt z takiej strony nie będzie korzystał zbyt długo. Oprócz samego wyglądu strony niezwykle istotna jest kompatybilność z elementami narzuconymi odgórnie. Jeśli firma posiada swój własny logotyp, to strona internetowa musi zostać wykonana tak, aby doskonale się z nim komponowała. Wymaga to ogromnego doświadczenia. Zanim więc powierzy się wykonanie strony www jakiejś firmie, warto zainteresować się, czy chociażby podąża ona za najnowszymi trendami, jakie niesie ze sobą web design. Tak jak dawniej popularne były skomplikowane i zagmatwane wzory oraz nakładki, tak w ostatnich latach w wirtualnym świecie koszulkę lidera przejął minimalizm. Tak jest – obecnie odbiorca stawia na prostotę połączoną z elegancją i wyczuciem. Takie wizualnie proste strony znacznie chętniej się przegląda, niż produkcje niezrównoważone kolorystycznie i kontrastowo.

Kolejnym popularnym trendem ostatnich czasów jest dynamizm i interaktywność. No cóż, samo słowo „statyczność” odgórnie kojarzy się z nudą oraz brakiem inspiracji. Jeśli zaś strona www jest aktywna, to internauta od razu patrzy na nią z innej perspektywy. Wskazane w web designie są wszelkiego rodzaju animacje, gify, które prezentują odmienne treści, najczęściej też połączone z elementami graficznymi czy zdjęciami. Równie skuteczne w przekazie są materiały interaktywne, które odkrywa sam internauta. Może to działać na tej zasadzie, że po najechaniu myszką na dany obszar, zmienia się jego kolor, treść czy położenie. To wszystko drobne szczegóły, które jednak sprawiają, że odbiorca pozostaje na stronie na dłużej, a i na pewno wynosi z niej znacznie więcej cennych treści. Sam wygląd strony, to jednak nie tylko layout, który przekazuje konkretne treści.

Kwestia wizualna obejmuje również tak zwane elementy fixed position, które nie są podatne na zmianę położenia czy scrollowanie. Kiedy internauta przesuwa myszkę w dół strony, element ten cały czas pozostaje w tym samym miejscu. Może to być odnośnik do strony na Facebooku, ogłoszenie administratora czy też informacja o ważnym wydarzeniu lub konkursie. Bez względu na przeznaczenie, taki dodatek również zwiększa atrakcyjność całej witryny i dopełnia jej harmonię. Idźmy z duchem czasu i spójrzmy prawdzie w oczy – amatorskie produkcje oparte na HTML i CSS odeszły już w zapomnienie. Teraz czas na erę interaktywnych, eleganckich stron, które przyciągają internautę nie tyle samymi treściami, co estetyką i prostotą wykonania.

Stopka autorska: Strony wwwhttp://sbart.pl/web-design-a-tworzenie-stron-internetowych/strony-www-5/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz