Od pewnego czasu w Polsce obserwujemy prawdziwy baby boom. To oczywiście pozytywna wiadomość, niestety jest też druga, mroczna strona medalu – mianowicie wyraźnie brakuje placówek wychowawczych dla najmniejszych dzieci, zwłaszcza żłobków. Z jednej strony stanowi to problem, z drugiej pole do popisu dla potencjalnych przedsiębiorców.
Biznes pierwszej potrzeby
Jeszcze do niedawna żłobek jako instytucja niósł ze sobą negatywne konotacje – kojarzył się z przechowalnią i ze złem koniecznym. Ale czasy się zmieniły. Dziś kobiety coraz krócej zostają w domu ze swoimi pociechami, bowiem ambicje i okoliczności wymagają szybkiego powrotu do zawodowej aktywności. Elektroniczne nianie szalenie ułatwiają opiekę nad maleństwem w domowym zaciszu, ale przychodzi moment, gdy trzeba oddać dziecko pod opiekę obcych – dziadkowie też dłużej niż dawniej są czynni zawodowo, a prywatna opiekunka to dość drogie rozwiązanie. Nie ulega więc wątpliwości, że żłobki są jak najbardziej potrzebne. Jednak aby wykorzystać tę niszę, otwierając własny biznes, trzeba spełnić szereg wymagań – nie tylko prawnych, ale również tych rodzicielskich.
Nie dla każdego
Założenie żłobka to duża odpowiedzialność. Przedsiębiorca decydujący się na taką inwestycję musi mieć wykształcenie pedagogiczne
(opiekunem może być też m.in. pielęgniarka lub położna) oraz dobry kontakt z dziećmi. Inne wymagania dotyczą lokalu przeznaczonego na żłobek – są to przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, sanitarne i przeciwpożarowe, a także związane z wyposażeniem (odpowiednie podłogi i ściany, łóżeczka, przewijaki, zabawki). Na jednego opiekuna może przypadać ośmioro dzieci (chyba że w grupie jest dziecko poniżej roku życia lub niepełnosprawne – wtedy tylko pięcioro), zaś czas, jaki dziecko może spędzić w żłobku to maksymalnie 10 godzin dziennie. Wybierając lokalizację, warto rozglądać się za osiedlami, blokowiskami i skupiskami domów jednorodzinnych, w których mieszka dużo młodych rodzin – rodzice najchętniej oddadzą dziecko do placówki, która znajduje się blisko ich miejsca zamieszkania.
Przedsiębiorca decydujący się na otwarcie żłobka może liczyć na dofinansowanie z Unii Europejskiej (pod warunkiem, że jest to jego pierwsza firma). Wniosek wraz ze szczegółowym biznesplanem składa się w urzędzie miasta lub gminy – jeśli zostanie on przyjęty, kolejny etap stanowi rozmowa kwalifikacyjna.
Stopka autorska: Elektroniczne nianie – http://www.philips.pl/c/avent-elektroniczne-nianie/25121/cat/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!