Zachorowania powodowane przez szkodliwe bakterie, takie jak Staphylococcus aureus, E.coli, Listeria sp., Salmonella sp. są ciągle groźne. Wiemy także, iż w walce z bakteriami nie ma lepszego sposobu niż zabiegi higieniczne wspomagane przez technologię.
Podstawa – czynnik antybakteryjny
Owocem tej właśnie jest Bactron – unikalny czynnik antybakteryjny, który otacza i częściowo wnika w pigmenty powłok epoksydowych (farb higienicznych). Bactron wykazuje pewne podobieństwo do polimeru, jednak posiada zdolność do dyfuzji przez powłokę malarską. W przeciwieństwie do innych biocydów i środków do zwalczania drobnoustrojów w żywności, nie jest klasyfikowany jako szkodliwy dla ludzi (posiada międzynarodowy atest na kontakt z żywnością). Uproszczając wyniki wieloletnich badań, Bactron hamuje wzrost i reprodukcję bakterii poprzez przerwanie ścian jej komórek. Korzystając z innych mechanizmów, zwiększa odporność antybakteryjną powłoki.
Zadania i skład farb specjalistycznych
Obiekty wielu gałęzi przemysłu muszą spełniać coraz ostrzejsze wymagania higieniczne. Pomieszczenia w zakładach branży spożywczej, browarach, w sektorach kateringu, rolnictwa i lecznictwa zawsze wymagają utrzymania dokładnej czystości. Sufity, ściany i podłogi muszą być bezspoinowe i uszczelnione, a wszystkie powierzchnie łatwe do mycia i możliwie wytrzymałe na dezynfekcję i mycie chemiczne. Farby bakteriobójcze zawierające Bactron, wspomagane przez odpowiednie praktyki gospodarskie będą idealnym rozwiązaniem dla utrzymania higieny otoczenia w obiektach, gdzie czystość jest niezwykle ważna (szpitale, zakłady produkcji żywości, kuchnie, mleczarnie, browary, centra wczasowe i szkoły).
Tam, gdzie powierzchnie polegają silnemu ścieraniu lub intensywnemu myciu, antybakteryjne własności farb specjalistycznych są ciągle odtwarzane; zapewniają stałą ochronę przed szkodliwym wpływem bakterii przez cały czas normalnego funkcjonowania powłoki malarskiej. To głównie epoksydy bezrozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne, akryle wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, wypełniacze styrenowo-akrylowe i wodorozcieńczalne poliuretany. Unikalny dobór i adhezja pozwalają zagwarantować gruntom przyczepność do większości podłoży. Niektóre z tych produktów zawierają do tego niewymywalne środki plenśnio- i bakteriobójcze.
Zminimalizować niepotrzebne ryzyko
Każdy racjonalnie myślący człowiek zgodzi się z tym, iż w wyżej opisanych miejscach specjalny stopień ochrony higienicznej jest czymś najważniejszym. Musimy być jednak świadomi, że tylko powłoki ochronne o udowodnionej jakości, zapewniające maksymalną ochronę, trwałość, minimum konserwacji i – co również ważne – wyraźne ograniczenie kosztów. Wyłącznie odpowiednie produkty i środki wyeliminują niepotrzebne ryzyko, tam gdzie nie powinno się go ponosić.
Stopka autorska: Farby bakteriobójcze – http://www.farbyprofesjonalne.pl/farby-higieniczne/farby-bakteriobojcze_k_20.html
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!