Uwaga na ciepło!

Być może kiedyś zetknęliśmy się z terminem charakterystyki energetycznej. Jest to termin stosunkowo świeży i być może nie każdy zdaje sobie sprawę, iż od trzech lat jest to dokument wymagany dla większości powstających budynków. Tymczasem za sprzedaż budynków nieposiadających tego świadectwa grożą kary ze strony wymiaru prawa.

Reklama

Charakterystyka energetycznaCharakterystyka energetyczna jest w zasadzie skrótowym określeniem Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Świadectwo to jest jednym z następstw polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Jedna  z dyrektyw zakłada bowiem promowanie efektywności energetycznej budynku pod kątem wielu czynników. Co to oznacza? W głównym zamierzeniu ograniczenie emisji CO2. Charakterystyka energetyczna obejmuje roczne informacje, na temat zużycia nieodnawialnych surowców energetycznych. Określona metodologia sporządzania takiej charakterystyki bazuje na zewnętrznych oraz wewnętrznych warunkach budynku (środowisko, powierzchnia, materiał budulca, opłacalność przedsięwzięć itd.) Jest to termin bardzo podobny i często mylony względem audytu energetycznego (który jest swoistym podjęciem kroków w celu zredukowania do minimum kosztów ogrzewania budynku). Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wszedł w życie w Polsce z dniem 1 stycznia 2009 roku.

Jakie budynki wymagają tej charakterystyki?

Niemalże wszystkie nowo powstałe budynki za wyjątkiem kilku przypadków takich jak: zabytki, kościoły i budynki sakralne, budynki o przeznaczeniu rolnym, małe budynki przemysłowe oraz budynki wolnostojące  o małej powierzchni użytkowej (do 50 m2), wymagają świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Charakterystyka energetyczne jest również wymagana w przypadku remontu domu, na skutek którego mogły nastąpić zmiany w zużyciu wyżej wspomnianej energii nieodnawialnej. Należy zatem być czujnym, np. w przypadku wymiany wszystkich starych okien. W przypadku budynków o bardzo dużej powierzchni (powyżej 1000 m2) wręcz wymagane jest zamieszczenie certyfikatu energetycznego przy wejściu.

Kto może wystawić taki certyfikat?

Praktycznie rzecz ujmując każde biuro architektoniczne, pracujące w branży projektowo-budowlanej. Oprócz kilku pomniejszych warunków takich jak niekaralność i odpowiednie, specjalistyczne wykształcenie, kluczowym czynnikiem jest egzamin zdany przez ubiegającego się o uprawnienia architekta przed (w przypadku Polski) Ministrem Infrastruktury.

Zanim więc zabierzemy się za wybór studia architektonicznego, któremu chcemy zlecić budowę naszego domu, powinniśmy rozeznać się, czy dana firma prócz samego projektu i jego realizacji zajmuje się załatwianiem spraw urzędowych oraz niezbędnych certyfikatów, gdyż charakterystyka energetyczna jest tylko jednym z licznych, wymaganych obecnie dokumentów.

Stopka autorska: Charakterystyka energetyczna – http://www.anprojekt.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz