Projekty domów energooszczędnych – co warto wiedzieć?

Koncepcją budynku energooszczędnego jest ograniczanie zużywanej energii, niezbędnej na przykład do jego ogrzania, bądź klimatyzacji. Wskaźnik zużycia energii w tradycyjnie budowanych domach kształtuje się na poziomie około 120-130 kWh/m2 w skali roku, dlatego też ideą domu energooszczędnego jest zmniejszenie jej do niecałych 50-60 kWh/m2.

Reklama

Projekty domów energooszczędnych – zatem co o nich warto wiedzieć?

projekt domuDecydując się na wybudowanie domu, najważniejszym elementem jest kontakt z określonym biurem. Nie tylko w bardziej rozwiniętych obszarach Polski, ale również w województwie świętokrzyskim, biura projektowe dostosowując się do potrzeb klientów i zmian na rynku, maja do dyspozycji zarówno projekty domów tradycyjnych, jak również budynków z możliwością dostosowania ich do wymogów energooszczędnych. Jednak niewiele z nich proponuje stuprocentowe projekty domów energooszczędnych.

Jak je więc rozróżnić wśród szerokiej gamy dostępnych na rynku?

Przede wszystkim pamiętać należy o bryle budynku. Im jest ona bardziej zwarta, tym dom jest w większym stopniu energooszczędny. Wybierając budynek bardziej skomplikowany, narażamy się na możliwość wystąpienia dużej ilości mostków cieplnych, a tym samym – niepotrzebnej straty energii.

Warto wspomnieć o tym, że projekt domu energooszczędnego charakteryzuje się usytuowaniem go względem stron świata, kierunku wiejących wiatrów oraz nasłonecznienia. Daje przy tym możliwość na podział budynku na strefy różnych temperatur i umiejscowienie ich tak, by pomieszczenia, w których temperatura powinna być wyższa, czyli salon i pokój dzienny, znalazły się w południowej jego części, a strefa niższych – czyli kuchnia i sypialnie – w północnej, w której to warto również ulokować wejście główne, klatkę schodową oraz garaż.

Projektanci, planując dom energooszczędny, zwracają także uwagę na ilość stolarki okiennej i dopasowują ja do wcześniej ustalonych stref. W związku z tym, że południowe oraz południowo-zachodnie pomieszczenia w domu mają mieć jak najwyższą temperaturę uzyskaną z pasywnego wykorzystania energii słonecznej, zalecają, aby właśnie w tej części znalazło się jak najwięcej okien i przeszkleń.

Analizując projekt domu energooszczędnego zauważymy, że w odróżnieniu od części południowej – północna tych przeszkleń ma jak najmniej.

Projekt domu energooszczędnego charakteryzuje się również odpowiednią izolacja termiczną. Do tej pory wykonywało się ją o grubości 10-15 cm, natomiast obecnie zaleca się ocieplenie 20-sto, a nawet 30-sto centymetrowe, co pozwoli na uzyskanie znacznych oszczędności w dłuższym przedziale czasu.

Kolejnym ważnym elementem jest wentylacja i odzysk ciepła, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła. Sprawna – zapewni komfort, jak również zdrowie, gdyż skutecznie usunie zarówno kurz i pył, jak również nieprzyjemny zapach, a tym samym idealnie nada się dla alergików.

Dom energooszczędny umożliwia również zastosowania odnawialnych źródeł energii, które stają się mile widzianą alternatywa dla stale rosnących cen paliw.

Stopka autorska: projekty domów energooszczędnych – http://www.be-green.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz