Przewaga kamer IP

Rozwój branży monitoringu przemysłowego w XXI wieku zmienił się na dobre. Podstawowym zadaniem kamer przemysłowych jest monitoring wizyjny. Kamery przemysłowe zostały przystosowane do działania w systemach CCTV. Podstawowy podział tychże kamer to: kamery analogowe i cyfrowe. Kamery analogowe były dostępne i niezastąpione przez blisko trzydzieści lat. Stopniowy rozwój systemu monitoringu zaczął przekształcać się w urządzenie i nadajniki cyfrowe. Taka też jest prognozowana przyszłość monitoringu przemysłowego.

Reklama

kamera ipPrzewaga, którą oferują kamery IP to przede wszystkim: możliwość monitorowania pracy systemu bez względu na położenie – dzięki sieci internetowej. Ta korzyść pozwala nie tylko na aktualny podgląd zapisu danej kamery IP, ale również pozwala na podgląd wcześniejszych zapisów kamer. Druga znacząca przewaga, którą oferuje monitoring IP, to możliwość zbiorczego kontrolowania zapisów z poszczególnych kamer, bez względu na ich rozmieszczenie. W jednym momencie możemy zweryfikować zapis z wielu urządzeń, w wielu, przeróżnych lokalizacjach. Kolejna zaleta przeważająca znaczenie kamer IP to bardzo dużo przydatnych funkcji, które ułatwiają kontrolowanie zapisów monitoringu. Dzięki tym funkcjom znacznie oszczędzany jest czas na prace związane z kontrolą monitoringu. Ostatnia z najbardziej znaczących korzyści to niewielki koszt modernizacji, czyli instalacji monitoringu IP. Istnieje bowiem możliwość podłączenia i zainstalowania całe systemu w oparciu o już istniejące podzespoły wcześniejszych systemów rejestracji.

Warto również zaznaczyć, iż instalacja w miejscach, które oferują dostęp do sieci bezprzewodowej dają dużo więcej korzyści. Sieć Wi-Fi daje możliwość bezprzewodowego podłączenie sieci rejestratorów wideo – czyli nie ma potrzeby ciągnięcia kabli, wiercenia, modernizacji pomieszczeń itp.

W całej historii systemów monitoringu przemysłowego mieliśmy do czynienia z różnym typem kamer. Był czas, w którym cały system był oparty o nadawanie analogowe – kamery analogowe przekazywały obraz do multipleksera, który jednocześnie pokazywał obraz na monitorze i nagrywał go na tradycyjny magnetowid VHS. Mieliśmy też systemy kamer analogowych, które przekazywały zapis obrazu do cyfrowego rejestratora DVR, a ten na monitor analogowy. Następnie połączono kamery analogowe z DVR i siecią Ethernet, dzięki czemu stało się możliwe oglądanie zapisu kamer na monitorze komputera. Najnowocześniejszym rozwiązaniem stało się jednak połączenie cyfrowych kamer IP z przełącznikiem sieciowym. To rozwiązanie pozwoliło na zapis już skompresowanego cyfrowo materiału i przesłanie go do komputera, który posiada odpowiednie narzędzia umożliwiające przyjmowanie materiału.

Cyfrowy system, którego podstawowym elementem jest rejestrator IP jest obecnie najczęściej wykorzystywanym systemu monitorowania przemysłowego. Głównie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i funkcjom, które znacznie ułatwiają cały ten proces. Wszelkie prognozy dot. systemów monitoringu przemysłowego zapowiadają stopniowe zmniejszanie się znaczenia kamer i systemów analogowych oraz hybrydowych i w późniejszej perspektywie całkowite ich zastąpienie systemem cyfrowym opartym o nowoczesny rejestrator IP.

Stopka autorska: monitoring IP – http://www.fonex.pl/kategorie/Monitoring_IP_181.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz