Zapachy natury na stres?

Czy miewasz w swoim życiu problemy z rozluźnieniem się? Czy stres sprawia, że nie jesteś w stanie zapomnieć o pracy czy obowiązkach w domu? Zapewne każdy z nas miewał gorący okres w swoim życiu, czy to zawodowym, czy też prywatnym i miewał problemy ze stresem. Oczywistym sposobem poradzenia sobie z tym jest odpoczynek od źródła problemów. Jednak niewiele osób może sobie pozwolić na kilkudniowy urlop w momencie, kiedy nawał pracy przytłacza nas. Dlatego może pomoc nam w odzyskaniu energii aromaterapia.

Reklama

Czym jest leczenie zapachami?

aromaterapia

Francuski chemik Rene Maurice Gatefosse zajmował się badaniem pozyskiwania olejków eterycznych z ziół, a także ich wpływem na nasze zdrowie. Jego badania zawiodły go do wniosku, że olejki eteryczne posiadają zdolności bakteriobójcze, a także doskonale nadają się do rozluźniania napiętych mięśni czy poprawy samopoczucia. Wydał on książkę pod tytułem Aromatherapie, która streszczała jego badania i stała się podstawą do powstania tej dziedziny kosmetologii.

Naturalnie, aromaterapia była już wcześniej znana ludzkości – w dawnej Mezopotamii ludzie doceniali kadzidła oraz nacierali swoje ciała olejkami. Wtedy zapach z olejków pozwalał stłumić odór, jaki towarzyszył słabej kanalizacji oraz odpadkom. Obecnie natomiast aromaterapia służy przede wszystkim w celach leczniczych.

Zastosowanie aromaterapii

Rozwój leczeniem przy pomocy olejków eterycznych jest stosunkowo szybki w porównaniu do innych dziedzin medycyny naturalnej. Nie ma czemu się dziwić, wszak aromaterapia jest naturalnym i tanim sposobem na stres i zmęczenie.

Same zabiegi aromatyczne polegają na:

  • Wcieraniu w ciało olejków – najczęściej jest to połączone z masażem relaksacyjnym. Olejki służą jako maść do łatwiejszego masażu przez terapeutę, a zarazem ich wcieranie w skórę pozwala wprowadzenie olejków głęboko w ciało w celu przyswojenia ich właściwości.
  • Wdychaniu olejków przez śluzówki – czyli zwyczajnie parówki, sauny oraz wszelkiego rodzaju rozpylacze dostarczają nam przyjemnego zapachu. Taka aromaterapia jest bardzo prosta i może być wykonana przez nas samych w domowym zaciszu.

Jakie olejki eteryczne stosuje się w aromaterapii?

Na rynku medykamentów naturalnych są dostępne dwa rodzaje olejków do aromaterapii:

  • Olejki naturalne – pochodzą z wyciągu z roślin, takich jak sosna, mięta czy szałwia. Wszelkie zapachy, jakie można uzyskać w procesie przetwarzania są dostępne. Olejki te są zalecane do stosowania na skórze, jako że nie powodują podrażnień alergicznych.
  • Olejki sztuczne – wytwarzane na bazie estrów, pozwalają na uzyskanie zapachów, jakich nie można wyciągnąć z roślin (np. herbaty zielonej). Stosuje się je nieomal wyłącznie jako dodatek do nawilżaczy, jako że mogą one powodować problemy ze skórą w przypadku bezpośredniego kontaktu.

Krytyka aromaterapii

Jak wiele dziedzin medycyny naturalnej, aromaterapia zajmuje się holistycznym podejściem do zdrowia człowieka. Obejmuje nie tylko usuwanie fizycznych objawów choroby czy niedyspozycji, lecz nastawia się również na poprawienie przepływu naszej energii w ciele.

To właśnie przez ten argument aromaterapia bywa krytykowana w środowisku mainstreamowej medycyny. Ponieważ lekarze nie posiadają dowodów na istnienie czegoś takiego, jak energia życiowa czy też ki, wmawianie ludziom, że zapachy są w stanie ją poprawić jest uważane za szarlataństwo i oszustwo.

Niemniej, nie wdając się w dyskusję, czy faktycznie ma to miejsce, czy też nie, faktem jest, że leczenie za pomocą aromaterapii potrafi znacznie poprawić nasze samopoczucie oraz rozluźnić skołatane nerwy. A to jest warte wizyty w gabinecie kosmetycznym i poświęcenie kilkudziesięciu minut na zabieg.

Stopka autorska: aromaterapia – http://zabiegi-kosmetyczne.eu/kosmetyka-profesjonalna/aromaterapia-w-kosmetyce/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz