Elektryczna czy spalinowa? Jaka kosiarka jest najlepsza?

Prawidłowe koszenie trawy wymaga odpowiedniego sprzętu. Wiadomo, że każdy właściciel ogrodu chce mieć piękny trawnik. Często jednak stajemy przed dylematem wyboru kosiarki, zastanawiamy się jaki model wybrać, żeby w pełni zaspokoił nasze oczekiwania.

Reklama

Możemy wybierać pomiędzy kosiarkami elektrycznymi, spalinowymi, podkaszarkami lub ciągnikami do koszenia trawy, które są dostępne w ofercie wielu sklepów (np. Tips Plus). Dobra kosiarka powinna zapewnić nam zdrową, zieloną murawę i zaoszczędzić nam czas podczas koszenia.

Pierwszą kwestią jest podjęcie decyzji czy chcemy zakupić kosiarkę elektryczną czy spalinową. Przy jej podejmowaniu powinniśmy kierować się powierzchnią trawnika. Jeśli jest ona niewielka to możemy wybrać kosiarkę elektryczną. Jednak jeśli obszar, który ma być koszony jest duży, to lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa. Warto zapamiętać, że mały trawnik można kosić dużą kosiarką, jednak na odwrót będzie znacznie trudniej.

Kosiarki elektryczne mają zazwyczaj średnie lub małe rozmiary. Ich szerokość koszenia to od 30 do 33 cm. Idealnie nadają się na płaskie i małe trawniki. Są ciche i lekkie, a ich zaletą jest to, że świetnie nadają się nawet dla osób bez większego doświadczenia. Kosiarkę elektryczną uruchamia się szybko i bez wysiłku oraz łatwo się ją obsługuje. Nie emituje żadnych spalin, a więc jest ekologiczna.
Jej wadą jest jednak wąska ścieżka koszenia spowodowana niższą mocą. Minusem tego typu kosiarek jest również konieczność podłączenia do prądu, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami oraz problemami z plączącym się kablem zasilającym. Jej zaletą są natomiast niskie koszty utrzymania.
Kosiarki elektryczne są wyposażone w hamulec elektromechaniczny, który w razie niebezpieczeństwa szybko zatrzymuje noże ostrza urządzenia. Zapobiega to powstawaniu ewentualnych urazów ciała osoby obsługującej. Kosiarki takie posiadają również wyłącznik z blokadą bezpieczeństwa w przypadku niezaplanowanego włączenia. W większości modeli elektrycznych obudowa oraz wyłącznik są wykonane z plastiku, co zapobiega porażeniom, nawet w przypadku zwarcia elektrycznego w silniku.

Kosiarki spalinowe nadają się zarówno na małe jak i wielkie trawniki. Obecnie stosuje się w nich silniki benzynowe czterosuwowe. Ze względu na większą moc silnika mają większą szerokość koszenia (ponad 50 cm), co skraca czas strzyżenia trawy. Kosiarka spalinowa jest w stanie jechać pochyło lub po nierównym terenie. Wadą modeli spalinowych jest konieczność okresowej konserwacji w serwisie. Są one również cięższe, bardziej hałaśliwe i trzeba kupować paliwo do ich napędzenia. Kosiarki spalinowe są wygodniejsze w użytkowaniu na większych powierzchniach, bo nie trzeba martwić się o okablowanie. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim rodzaju i ilości oleju napędowego.
Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, w kosiarkach spalinowych zastosowany jest hamulec silnika i wyłącznik zapłonu.

Dla osób ceniących estetykę otoczenia, piękny ogród i zadbany trawnik, a także dla lubiących nowinki techniczne, świetnym rozwiązaniem może być automatyczna kosiarka Husqvarna Automower (dostępna w ofercie firmy Tips Plus). Dzięki możliwości zaprogramowania jej na dowolną porę dnia lub nocy, nawet najbardziej zapracowane osoby mogą cieszyć się z doskonałego trawnika bez większego wysiłku.

Wybierając kosiarkę powinniśmy przede wszystkim kierować się warunkami, w jakich chcemy z niej korzystać, a także naszymi możliwościami i umiejętnościami. Kosiarka, jak każde inne urządzenie, musi być odpowiednio dobrana do naszych indywidualnych potrzeb.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz