Depresja – jak ją rozpoznać?

Nie jest łatwo nadążyć za pędem dzisiejszego życia. Praca, obowiązki domowe, szkolenia i inne sprawy zaprzątają nam głowę. Bardzo często nie znajdujemy czasu na chwilę wytchnienia. Często towarzyszy nam bezsenność, więc bardzo ciężko zregenerować nam siły. Czujemy się zmęczeni i wypaleni.

Reklama

depresjaMimo wszystko dalej chcemy nienagannie wywiązywać się z naszych obowiązków. W takich momentach może pojawić się depresja. Ważne jest to, abyśmy odpowiednio wcześnie rozpoznali ją. Wtedy jest bardzo duża szansa na wyleczenie jej, choć warto pamiętać, że depresja ma tendencję do nawrotów. Co zatem możemy zrobić? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim priorytetem będzie tutaj samoobserwacja. Powinniśmy zwrócić uwagę na nasze zachowanie. Jeśli dane pasje i hobby nie cieszą nas tak jak dawniej, jeśli czujemy się bezwartościowi to musimy być czujni.

Depresja i bezsenność

Oprócz tego przy depresji towarzyszyć nam może bezsenność lub nadmierna senność. Oczywiście nie popadajmy też w panikę jeśli któreś z tych zachowań zdarza nam się raz na jakiś czas. W końcu każdy z nas ma prawo czuć się gorzej. Wlew na to może mieć pogoda, niskie ciśnienie czy jakaś sytuacja życiowa. Chodzi tutaj o sytuacje gdy obniżony nastrój, zaniedbywanie zainteresowań czy bezsenność towarzyszą nam co najmniej ponad dwa tygodnie. Wtedy może być coś nie tak. Warto aby w takiej sytuacji udać się do specjalisty. Psychologa bądź też psychiatry, ewentualnie nawet lekarza rodzinnego. Ich wiedza i doświadczenie pomogą zdiagnozować czy mamy do czynienia z depresją czy też nie. Jeśli faktycznie okaże się, że cierpimy na depresje nie popadajmy w panikę. Obecnie istnieje naprawdę wiele sposobów jej skutecznego leczenia. Począwszy od leków po psychoterapię czy leczenie światłem.

Stopka autorska: depresja – http://www.medico-brain.pl/zaburzenia-depresyjne.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz