Jak ułożyć kostkę granitową?

Kostka granitowaUkładanie kostki brukowej zazwyczaj powierzamy profesjonalnej firmie, jeśli jednak mamy wystarczająco dużo czasu i chęci, możemy zabrać się za to sami. Kostka granitowa ma wiele zalet – jest trwała, doskonale wygląda i może służyć nam przez lata – oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio ją ułożymy.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża, na którym zostanie umieszczona kostka granitowa. Pracę znacznie ułatwi nam wyznaczenie terenu, na którym ułożymy nawierzchnię – możemy zrobić to np. za pomocą zwykłego sznurka. Po wytyczeniu kształtu, powinniśmy w jego obrębie wykonać wykop o głębokości dostosowanej do wielkości kostki, siły nacisku, który będzie wywierany na nawierzchnię, a także rodzaju gruntu. Przy niewielkiej kostce granitowej, wykop może mieć ok 15 cm głębokości, przy większej, może sięgać nawet 40 cm. Większego wykopu wymagają też grunty nieprzepuszczalne.

Reklama

Wykop należy uzupełnić podsypką z tłucznia lub żwiru kamiennego. Jej grubość powinna wynosić ok 20 cm. Ważnym elementem jest odpowiednio wykonany i dostosowany do rodzaju kostki granitowej podkład – zazwyczaj używa się do jego przygotowania podsypki cementowo-piaskowej lub piasku. Grubość podsypki powinna wynosić od 10 do maksymalnie 15 cm.

Kolejny etap to ułożenie kostki – poszczególne bloczki należy starannie wbijać w piasek. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między poszczególnymi kostkami – po ułożeniu całej nawierzchni, zostaną one wypełnione piaskiem. Ostatnim etapem jest ubicie całej powierzchni przy użyciu tzw. zagęszczarki.

Układaniu kostki granitowej z pewnością nie sprzyja pośpiech. Jeśli chcemy, by nawierzchnia była trwała i zachowała doskonały wygląd przez lata, warto wykonać pracę starannie.

Stopka autorska: kostka granitowa – http://www.dharma.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 26)


komentarze 3

 1. avatar

  A jak kostka granitowa wypada cenowo w porównaniu do zwykłej kostki betonowej?

  VN:F [1.9.18_1163]
  Rating: +3 (from 17 votes)
 2. avatar
  blizniakoltarzew.pl Odpowiedz 20/09/2011 o 15:56

  Trochę cienko klei się artykuł sprzed i po reklamie 🙂 Jakby najpierw mamy do wyboru głębokość wykopu, ale później zakładamy że podsypka będzie miała 20 cm – w jaki sposób chciałem zapytać – biorąc pod uwagę możliwość wykopania 15 cm – zmieści się 20 cm podbudowa. Myślę że artykuł musiał zmieścić się na jednej stronie i redagowały go dwie osoby. Pozdrawiam.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 3. avatar
  ukladaniwkostki.net Odpowiedz 25/01/2012 o 22:54

  Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na wykonanie kostki – po pierwsze każdy teren jest inny i wymaga starannego przeglądu przed inwestycją a następnie dobranie odpowiednich parametrów – jak już wcześniej wspomniano – wyznaję zasadę „że co do wszystkiego to do niczego” warto się zatem dwa razy zastanowić niż dwa razy się męczyć i to samo robić
  Pozdrawiam i życzę sukcesów

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz