Jak wybrać lokatę bankową?

porównanie lokatLokaty to propozycja banków, która pozwala oszczędzać pieniądze. To główna zaleta tego typu oferty instytucji bankowej. Przeznaczenie lokat jest jasne i ogólnie doceniane. Założenie lokaty nie wiąże się z niemal żadnym ryzykiem. W odróżnieniu od inwestowania, gry na giełdzie, zachowywanie pieniędzy w banku poprzez ich zamrażanie, lokaty mają zawsze korzystne konsekwencje. Pozwalają na pomnożenie tego, co się w danej chwili ma.

Lokata lokacie nierówna. Najpopularniejsze są oczywiście takie lokaty, od której zysku trzeba zapłacić 19% podatku. Dostępne są jednak również: lokaty jednodniowe, tak zwane lokaty antypodatkowe oraz lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek.

Reklama

Jak wybrać najlepszą lokatę? Oczywiście kierując się logiką. Więcej zyskamy na lokacie z dzienną kapitalizacją. W takim wypadku lokata z dzienną kapitalizacją mająca oprocentowanie przykładowo 4,4% da nam lepiej zarobić niż lokata o zmiennym oprocentowaniu o wartości 5,3%. Klienci mimo wszystko poznają się na ofercie banków i częściej wybierają te propozycje, które są dla nich korzystniejsze. Dlatego też dużo powszechniejsze stają się lokaty z kapitalizacją dzienną.

Kiedy założenie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem będzie lepszą decyzją niż odkładanie pieniędzy na lokacie z dzienną kapitalizacją odsetek? Wydaje się, że jedynie wtedy, kiedy możemy prognozować, że w trakcie oszczędzania szykuje się zmiana stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Kolejna wątpliwość, która często się nasuwa – jest taka – gdzie najlepiej odkładać pieniądze? Istnieje dwojaka możliwość. Po pierwsze można to zrobić w tradycyjny sposób, udając się do placówki bankowej. Po drugie można skorzystać z internetu, zakładając lokatę online. Którą propozycję należałoby propagować? Oczywiście tę, która przynosi wyższy zysk. W przypadku lokat korzystniejsze są lokaty zakładane przez internet. Dla banku są one tańszą opcją pod względem obsługi klienta, dlatego placówki bankowe mogą zaproponować wyższe oprocentowanie. Klient zakładając lokatę, właściwie wszystko robi sam, wysyła stosowne dyspozycje, ustala czas trwania lokaty. Wystarczy, że ma konto w danym banku, a wszystkie te działania przebiegają w zautomatyzowany sposób. Porównanie lokat wypada na korzyść lokat internetowych.

Stopka autorska: Porównanie lokat – http://www.finansosfera.pl/porownanie-lokat-terminowych/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz