Rodzaje kuwet dla kotów

W kategorii kuwety dla kota od wielu lat niepodzielnie rządzą dwa rodzaje produktów: kuwety otwarte i zabudowane. Wielu właścicieli kotów uznaje tylko taki podział, nie biorąc jednocześnie pod uwagę nowinek w kwestii higieny swoich podopiecznych.

Reklama

kuweta dla kota

Współczesna kuweta dla kota jest nie tylko estetycznie wykonana ale również funkcjonalna. Jednym z ważniejszych warunków utrzymania kuwety w czystości jest cykliczne pozbywanie się zbrylonego żwirku wraz z odchodami i moczem. Czynność tą przeważnie wykonuje się przesiewając żwirek za pomocą specjalnej łopatki, a gdyby tak ułatwić sobie życie i niemalże za jednym ruchem ręki przesiać cały żwirek? Taką możliwość dają kuwety przesiewowe. Aby usunąć nieczystości z kuwety należy zdjąć ramkę i podnieść górną część kuwety która w dnie posiada sitko. Nieczystości należy usunąć z części przesiewowej, następnie umieszcza się ją w do kuwety bez żwirku. Z kuwety ze żwirkiem przesypujemy żwirek do części przesiewowej. W ten sposób w kilka chwil możemy oczyścić kuwetę, jednocześnie unikniemy mozolnego poszukiwania odchodów za pomocą łopatki.

W przypadku gdy nasz kot nie może się skupić gdy pod łapkami chrzęści mu żwirek, rozwiązaniem jest kuweta bezżwirowa. Kuweta taka składa się z dwóch części: klasycznej dolnej części, oraz górnej z otworami którą wkłada się do środka. Tego typu rozwiązanie jest przydatne szczególnie gdy kot z jakiś powodów nie lubi żwirków, lub gdy musimy oddać mocz zwierzęcia do analizy. Tego typu rozwiązania są również cenione przez osoby które dbają o higienę w swoim otoczeniu, gdyż taka kuweta dla kota jest dużo prostsza w czyszczeniu. Dodatkowo można jej używać także jako klasycznej kuwety używając żwirku, jest to szczególnie istotne gdy mamy młodego kota i najpierw chcemy go nauczyć w ogóle korzystania z kuwety a do dopiero później będzie on przystosowywany do wersji bez żwirku.

Postęp technologiczny nie ominął zagadnień higieny naszych pupili. W dzisiejszych czasach posiadacz kota ma wiele udogodnień które sprawiają, że zwierzak jest zadowolony a nam łatwiej jest zadbać o zarówno o jego samopoczucie jak i o porządek w mieszkaniu. Dobór odpowiedniej kuwety powinien być przemyślany. Producenci oferują wiele nowinek, począwszy od wymienionych kuwet bez żwirowych czy przesiewowych, aż po skomplikowane urządzenia, które samodzielnie rejestrują wizytę kota w toalecie i przesiewają żwirek w poszukiwaniu odchodów a następnie zamykają w szczelnym pojemniku lub same spuszczają do kanalizacji.

Stopka autorska: kuweta dla kota – http://www.zoologiczny.sklep.pl/Kuwety_i_lopatki_Kuwety__39_78_383