Jedno z najważniejszych pytań, jakie stawia sobie początkujący wędkarz dotyczy tego, jaką metodę połowu wybrać, wiadomo bowiem, że ich liczba jest naprawdę imponująca, a każda posiada nie tylko zalety, ale również pewne wady. Jak jednak łatwo się domyślić, choć pytanie sprawia wrażenie elementarnego, uzyskanie na nie odpowiedzi nie jest już wcale prostym zadaniem.
Wiele zależy oczywiście od umiejętności osoby, którą właśnie zaczęło interesować wędkarstwo. Owszem, każda metoda łowienia ryb zaczyna przynosić naprawdę spektakularne rezultaty przede wszystkim wówczas, gdy nabierzemy już pewnej wprawy, nie da się jednak ukryć, że nie wszystkie można opanować z jednakową łatwością. W naszym kraju amatorzy zaczynają zazwyczaj swoją przygodę z wędkarstwem od zapoznania się z bardzo popularną metodą spławikową, nie oznacza to jednak, że musimy przywiązywać się do niej bezwarunkowo ignorując inne sposoby połowu ryb.
Pewne znaczenie ma również to, jakimi możliwościami finansowymi dysponujemy, zawodowcy nie mają bowiem wątpliwości, co do tego, że wędkarstwo w pewnym momencie zaczyna być pasją wymagającą pewnych inwestycji. Niektóre metody połowu ryb wymagają zatem nie tylko wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, ale również dość drogiego sprzętu, a amatorzy, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w wędkarstwie, nie są wcale skłonni do tego, aby je ponosić.
Doświadczeni koledzy początkujących miłośników łowienia ryb przypominają i o tym, że często wybór metody połowu jest determinowany przez charakter samego łowiska. I oni mają swoje ulubione techniki, do których odwołują się zawsze, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja, przypominają jednak, że doświadczony wędkarz powinien być dość elastyczny. W innym wypadku może się okazać, że mimo upływu lat nie będzie mu dane odkryć całego piękna tego wyjątkowego sportu, jakim jest wędkarstwo.
Jeszcze innym czynnikiem nie pozostającym bez wpływu na wybór najlepszej metody połowu jest charakter samej ryby, którą chcemy złowić. Tylko laicy uważają, że ryby różnią się miedzy sobą jedynie cechami związanymi z ich wyglądem zewnętrznym. Na dodatek te same gatunki mogą się nieco różnić zachowaniami i przyzwyczajeniami w zależności od zbiornika, który zamieszkują. Osoby, które interesują się wędkarstwem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mieszkańców wód różnicują również nawyki i sposoby zachowania, a wędkarz powinien się do nich dostosować. Nie zaskakuje zatem to, że metoda połowu sprawdzająca się w przypadku jednego gatunku ryb i konkretnego łowiska, w odniesieniu do innego wydaje się niemal bezużyteczna.
Stopka autorska: Autor jest zapalonym wędkarzem, więcej o łowiskach znajdziesz na: http://www.splawik.com/Lowiska__22
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!