Ławki do przestrzeni publicznej

Przestrzeń publiczna – chodniki, skwery, parki i place, może być zagospodarowana w dowolny sposób. W przestrzeni tej znajdują się liczne elementy tzw. małej architektury, w tym różnego rodzaju ławki. Jakie wybrać takie, które spełnią oczekiwania?

Reklama

Praktyczne i funkcjonalne

Każdy z nas na co dzień korzysta w pewnym stopniu z przestrzeni publicznej w miastach i wsiach, choć możemy nie zdawać sobie z tego faktu sprawy. Ważnym elementem zagospodarowania przestrzennego takiego terenu są ławki. Pozwalają one na odpoczynek dla spacerowiczów, ale jednocześnie powinny stanowić estetyczny element krajobrazu przestrzeni publicznej.

Na trawnikach, osiedlach, deptakach i w parkach umieszczane są różnego rodzaju ławki – parkowe, miejskie czy ogrodowe. Umożliwiają one zakosztowanie chwili odpoczynku przez przechodniów. Ławka w przestrzeni publicznej powinna być wygodna w użyciu, funkcjonalna, a z drugiej strony bezpieczna dla użytkowników i maksymalnie trwała. Oszczędzanie na ławkach w przestrzeni miejskiej skutkuje potrzebą częstej ich wymiany na nowe, co będzie generowało zupełnie niepotrzebne koszty po stronie samorządowców.

Rodzaje ławek w przestrzeni publicznej

Na rynku dostępne są różne formy i typy ławek parkowych i miejskich. Do najpopularniejszych, spotykanych w zasadzie w każdym mieście, zalicza się ławki na odlewach żeliwnych – ciężkie, stabilne i wygodne w użytkowaniu. Ich konstrukcja składa się z odlewów żeliwnych, a samo siedzisko i oparcie jest wykonane z desek drewnianych, zaimpregnowanych odpowiednim środkiem, chroniącym ławkę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Podobne zabezpieczenie powinno być wykonane dla żeliwnych nóg i konstrukcji ławki. Najlepiej w tym względzie sprawdza się malowanie proszkowe natryskowe.

Warto wybrać droższe odlewy żeliwne wykonywane maszynowo, które mają zawsze ten sam, równy kształt, choć są one droższe od odlewów formowanych ręcznie.

Tańszą alternatywą dla ławek żeliwnych będą ławki stalowe, których profile powinny by zabezpieczone farbą podkładową i antykorozyjną. Są lżejsze niż ławki żeliwne i montuje się je do podłoża, w ochronie przed złodziejami.

W towarzystwie zieleni miejskiej ładnie komponują się ławki w całości drewniane lub kamienne. Te pierwsze muszą być solidnie przytwierdzone do podłoża, aby nie padły łupem złodziei. Narażone są one także w wysokiej mierze na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, nawet po impregnacji oraz na działalność wandali. O wiele łatwiej jest zniszczyć konstrukcję drewnianą ławki niż żeliwny odlew lub profil stalowy.

Z kolei, ławki kamienne są estetyczne, trwałe i ciężkie. Mogą posłużyć przez kolejne dziesięciolecia następnym pokoleniom mieszkańców danej miejscowości i wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Niestety, ich cena może być zbyt wysoka, aby masowo montować je w przestrzeni publicznej. Z drugiej strony taka ławka będzie nam zapewniała bezpieczeństwo – ze względu na masę ryzyko jej kradzieży będzie niewielkie. Podobnie powinna być ona odporna na próby jej zniszczenia.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Fiemar – ławki parkowe żeliwne

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz