Jak leczyć alkoholizm – metody

To kwestia trudna, stosunkowo skomplikowana i niejednoznaczna. Z tego zapewne względu odbierana zwykle powierzchownie, bez głębszej analizy. Tymczasem leczenie alkoholizmu jest ważną dziedziną działalności medycznej i warto orientować się, na czym polega. Nawet jeśli czytający uważa, że niewiele ma z problemem wspólnego. A więc, jak leczyć alkoholizm?

Reklama

leczenie alkoholizmuJeśli spojrzeć na leczenie alkoholizmu jak na pewien proces, rozróżnić można kilka etapów. Pierwszym z nich jest detoksykacja organizmu i walka z zespołem abstynencki. Kolejnym – abstynencja długotrwała, która wymaga wsparcia ze strony lekarza. Trzecim etapem jest terapia indywidualna i grupowa.

Jak widać leczenie alkoholizmu jedynie na pierwszym etapie przypomina klasyczną procedurę medyczną lub to, co się przez nią rozumie. Reszta to praca nad umysłem, tak aby utrzymać stan trzeźwości.

W przypadku pierwszego kroku, czyli detoksykacji, osoba leczona otrzymuje różne leki, wśród których najpopularniejsze to benzodiazepiny, leki przeciwpadaczkowe czy witamina B1. W tym czasie chory przebywa zwykle w wyspecjalizowanym szpitalu. Dopiero po zwalczeniu ostrego zespołu abstynencji, czyli odstawienia alkoholu, można mówić o przejściu do kolejnego etapu, czyli abstynencji długotrwałej.

Ten etap nie należy do łatwych. Przeciwnie, często dochodzi do nagłych nawrotów silnej potrzeby spożycia alkoholu. W języku angielskim taki stan nazywany jest carvingiem. W tej bardzo intensywnej fazie także wykorzystywane są różne leki. GHB czy SSRI sprawiają, że ryzyko ponownego popadnięcia w nałóg jest niższe. Co więcej, lekarstwa te pomagają w uzyskaniu lepszej jakości snu, co w przypadku osób leczących się z alkoholizmu jest szczególnie trudne.

Niektóre metody leczenia alkoholizmu w tej fazie zalecają zażywanie specjalnych związków chemicznych, które w kontakcie z alkoholem powodują nieprzyjemne skutki. Wymioty, nudności czy kołatanie serca są niezbyt groźne dla zdrowia, ale skutecznie uprzykrzają życie leczącemu się.

Warto także pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest w przypadku leczenia alkoholizmu, wsparcie psychiczne. Ze względu na specyfikę tej choroby istotne jest to, aby tego rodzaju pomoc dostawała także rodzina pacjenta. Znany syndrom współuzależnienia wymaga szczególnej troski. Ten etap następuje zwykle po dwóch miesiącach od rozpoczęcia abstynencji. W tym przypadku sprawdzają się strategie indywidualne i grupowe.

Trzeba przy tym wspomnieć, że grupy wsparcia są dość skuteczną opcją, jednak jedynie w połączeniu z bardziej ogólną terapią. Powinni ją nadzorować lekarze oraz specjaliści zajmujący się leczeniem alkoholizmu.

O tym, czy leczenie alkoholizmu okaże się skuteczne decyduje wiele czynników. Trzeba jednak powiedzieć otwarcie, że stuprocentowo skutecznych metod nie ma. Wszystkie metody terapeutyczne zakładają uzyskanie znacznych efektów, jednak nie całkowite wyleczenie. Sposób ich doboru zależy natomiast od indywidualnych cech pacjenta, chorób, na jakie cierpi, a nawet tego, w jaki sposób alkoholizm się u niego pojawił.

Stopka autorska: leczenie alkoholizmu – http://www.sensica.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.5/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz