Notariusz i adwokat – charakterystyka specjalisty

Notariusz i adwokat – ogólnie postrzegane zawody poważania publicznego. I jeden i drugi specjalista cieszy się opinią osoby bardzo wykształconej i mądrej, działającej rozważnie i zawsze uczciwie. Pomimo wielu cech wspólnych specyfika obu tych zawodów jest zupełnie inna. Notariusz i adwokat różnią się nie tylko posiadaną wiedzą i umiejętnościami, ale także ścieżką kariery, różnorodnością oferty i usług, zarobkami czy też profilem klienta.

Reklama

Notariusz i adwokatZ pomocy adwokata korzystają dwa profile osób – osoby występujące w roli oskarżyciela, oraz osoby występujące w roli oskarżanego. Adwokat ma w zasadzie jedno zadanie – jak najlepiej reprezentować swojego Klienta w sądzie. Każdy adwokat prędzej czy później trafi na takiego Klienta i taką sprawę, że nawet wbrew swojej woli (na przykład gdy wina bezsprzecznie leży po stronie jego Klienta) będzie musiał zrobić co w jego mocy, by jak najlepiej reprezentować interesy swojego Klienta. I właśnie po tym można poznać dobrego adwokata – kiedy nie patrząc na inne okoliczności jak najlepiej potrafi on pokazać swojego Klienta i uargumentować, że stawiane mu zarzuty są bezpodstawne. Ponieważ rola adwokata i wiedza, którą tego typu specjalista musi posiadać jest bardzo wartościowa (wręcz bezcenna), również jego pensja musi być odpowiednio wysoka (i z reguły jest).

A notariusz? Cóż – notariusz w Krakowie musi również posiadać specjalistyczna wiedzę zdobytą podczas kilkuletniej nauki i praktyki w nieraz kilku Kancelariach Notarialnych, jednak jego obowiązki są zupełnie inne i są z góry określone przez odpowiednią ustawę, tzw. ustawę o notariacie. W tymże dokumencie znajdują się również progi maksymalnych zarobków notariuszy. Wszystkie odstępstwa od paragrafów zawartych w tej ustawie są niezgodne z prawem i jeżeli notariusz ich nie przestrzega może stracić nie tylko swoja reputację (która w tym zawodzie jest bardzo ważna), ale także nadane uprawnienia do wykonywania zawodu.

W wielkim skrócie – przy zakupie nieruchomości pomoże Ci notariusz, przy próbie złożenia oskarżenia lub skargi do sądu bez pomocy adwokata nie masz szans na pozytywny wynik rozprawy.

Stopka autorska: notariusz w Krakowie – http://www.majerczakziecina.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 2.2/10 (liczba ocen: 18)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz