Okna pcv – jak dobrze dobrać?

Sama decyzja to dopiero początek. Żeby dobrze wybrać okna pcv, trzeba wiedzieć jakimi kryteriami się kierować. Dobrze dobrane okna będą mocne, trwałe i zapewnią odpowiednią izolację akustyczną.

Reklama

okno PCVWedług sprzedawców każdy z ich produktów jest doskonały. Trudno się więc dziwić, że na wszelkie sposoby próbują udowodnić ich wyższość. Problem w tym, że tak, jak i w innych przypadkach, także z oknami pcv lepiej obchodzić się ostrożnie. I wybierać je z pewną przynajmniej znajomością rzeczy.

Grubość ścianek zewnętrznych

Większość systemów, w ramach których oferowane są okna pcv to konstrukcje wzmocnione albo aluminium albo galwanizowanej stali. To dlatego grubość ich ścianek zewnętrznych sięga zwykle 3-3,5 mm. Niektóre oferowane na rynku produkty są grube nawet na 5 mm. Ponieważ właśnie te wzmocnienia decydują o trwałości okien, im grubsze są, tym mocniejsza jest ta część konstrukcji.

Trzeba także pamiętać o tym, że od liczby wewnętrznych wzmocnień zależy ogólna wytrzymałość okna pcv. Warto poprosić sprzedawcę o zaprezentowanie okien, których ramy są w pełni wzmocnione.

Głębokość ramy

Same ścianki to jedno, drugie – to rama. Ta może mieć grubość od 50 do 70 mm. Niektóre są nawet grubsze. Większość jednak mieści się w tym właśnie przedziale. Także ta wartość wpływa na to, jak szczelne są okna pcv oraz jaka jest ich ogólna jakość. Warto zwrócić uwagę na ten element w czasie porównywania różnych propozycji. Dlaczego?

Bo pozornie tańsza oferta może być po prostu gorszej jakości. Przykładowo, okna z ramami o grubości 50 mm będą znacznie tańsze od tych, których ramy mają 70 mm grubości. Co nie znaczy, że nie warto wybierać tych pierwszych. Można, tyle że ze świadomością, że jest to mimo wszystko nieco gorszy produkt.

Izolacja akustyczna

Kto wybiera okna pcv powinien także pamiętać o izolacji akustycznej. W końcu szyby mają chronić nie tylko przed deszczem czy mrozem, ale także przed wpływem innych czynników zewnętrznych. W tym hałasów dochodzących z ulicy.

Jeżeli chodzi o okna pcv, to szczelność podawana jest w decybelach. Wartość liczbowa pokazuje, jak duże natężenie hałasu jest w stanie całkowicie stłumić zamknięte okno. Przykładowo, szczelność na poziomie 50 dB oznacza, że takich hałas zostanie dokładnie wytłumiony. Każdy inny dotrze do wnętrza odpowiednio osłabiony.

Dobrze jest wiedzieć, że około 20 dB to natężenie dźwięku, jaki wydają szumiące liście. A kosiarka hałasuje na poziomie 80 dB. Radio to około 45 dB.

Kolorowe okna pcv

W niedalekiej przeszłości okna wykonane z pcv dostępne były jedynie w jednym kolorze. Białym. Teraz jest jednak zupełnie inaczej. Można zażyczyć sobie dowolną barwę i w większości przypadków ją otrzymamy. Ale uwaga: trzeba się liczyć z wyższą ceną. Trzeba też pamiętać, ze okno powinno być dopasowane do ściany, na której się znajduje.

Większość klientów wybiera kolor biały lub inne barwy naturalne, przypominające drewno. Co nie znaczy, że nie można kupić sobie okna pcv z ramą w kolorze pomarańczowym. Wszystko można!

Stopka autorska: okna PCV Kraków

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz