Sztuka luksusowej oprawy obrazów

Oprawa obrazów - ramyOd kilkunastu lat notuje się wzrastające zainteresowanie dobrami luksusowymi wśród Polaków. Coraz bardziej popularne staje się inwestowanie w sztukę, antyki i kolekcje np. znaczków. Oznacza to, że społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome tego, że oprócz wartości artystycznej, dzieła te mają również bardzo dużą wartość materialną, która rośnie wraz z upływem lat. Obrazy raczkujących jeszcze artystów często można kupić za relatywnie niewielkie kwoty. Z upływem lat, wraz z rozwojem dorobku artystycznego autora, wartość takiego dzieła może wzrosnąć wielokrotnie. Obrazy artystów, niezależnie od materiału na jakich zostały namalowane – płótno, tektura, drewno czy papier – wymagają kunsztownej oprawy.

Reklama

Oprawa obrazów wartościowych

Artyści często zastanawiają się, dlaczego klient dokonując zakupu wartościowego dzieła oprawia je w nieodpowiednią lub wręcz kiczowatą ramę. Zazwyczaj wynika to z niewiedzy i oszczędności. A w przypadku każdego obrazu rama ma bardzo istotne znaczenie. Istnieją firmy doradzające w zakresie kupna dzieła sztuki oraz polecają artystów, którzy na zamówienie wykonują odpowiednio dobrane ramy.

W zależności od wymagań klienta oraz stylistyki obrazu ramy mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Wymagający mogą nawet zamówić ramę ze 100-letniego dębowego drewna, które dodatkowo uszlachetnia się bejcą oraz szlagmetalem. Oprawa obrazów to osobna gałąź sztuki, wymaga artystycznego spojrzenia i, co oczywiste, znajomości zagadnienia.

Jak nie popełnić faux-pas

Najprostszym rozwiązaniem będzie konsultacja oprawy obrazu z artystą plastykiem. Jednakże jeśli chcemy sami podjąć decyzję, należy uważnie ocenić kompozycję obrazu, zwrócić uwagę na jego kolorystykę oraz ogólną stylistykę. Co ważne, nie możemy pozwolić sobie na przesadę – klasyczna drewniana rama stylizowana na ‚kornikowaną’ w żaden sposób nie będzie pasować do modernistycznego lub pop-art’owego dzieła. Warto wybrać się do galerii sztuki i szukać inspiracji do ramy w oprawach zastosowanych przez artystów.

Stopka autorska: Oprawa obrazówhttp://www.oprawaobrazow.info

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 3)


komentarze 2

 1. avatar

  Co bardzo ważne – oprawa obrazów staje się coraz tańsza!

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. avatar

  Nawet najwspanialszy obraz nie ukaże całości swojego piękna jeżeli pozostanie nieoprawiony. Niestety w wielu miastach nie ma zakładów oprawy obrazów. Na szczęście można zamówić ramę przez internet.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz