Jak oświetlić schody – kilka wskazówek

Schody to bardzo istotny element każdego wielokondygnacyjnego domu. Poza tym, że musza być dobrze, solidnie zbudowane muszą też być odpowiednio oświetlone. Dopiero wówczas mogą być bezpieczne i… ładne.  W tym artykule przeczytasz o kilku wskazówkach na temat planowania i realizacji oświetlenia schodów.

Reklama

oświetlone schodyOświetlenie schodów powinno się planować już na etapie projektowania. Powód jest prosty – trzeba zaplanować i rozlokować położenie przewodów i innych elementów instalacyjnych. Oczywiście można to zrobić później, ale wiąże się to z dodatkowymi pracami i kosztami. Oświetlenie schodów powinno być równomierne i jasne, tylko wtedy zapewni dobra widoczność każdego stopnia i zarazem zwiększy bezpieczeństwo użytkowania. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu będą dzieci, osoby niepełnosprawne lub osoby starsze. Bardzo istotne są odpowiednie włączniki światła – powinny być zarówno na górze schodów, jak i na dole, co również zwiększa nasze bezpieczeństwo, bo nie musimy korzystać ze schodów po ciemku. Ciekawym rozwiązaniem może być czujnik ruchu zapalający światło, gdy zbliżamy się do schodów.

Aby uniknąć powstawania cieni i ryzykownych dla bezpieczeństwa złudzeń optycznych, oświetlenie powinno być jaśniejsze niż holu przed schodami oraz powinno mieć źródło w kilku punktach. Tu sprawdzi się zatem oświetlenie sufitowe punktowe (na przykład lampy diodowe) lub boczne punktowe oraz boczne ścienne – w zależności od rodzaju wnętrza na pewno dobierzemy odpowiednie lampy boczne stylizowane lub oryginalne kinkiety nowoczesne. W przypadku długich ciągów komunikacyjny to kinkiety właśnie, rozprowadzone równomiernie, sprawdzą się najlepiej. Obecnie kinkiety nowoczesne można też „wpuszczać” w ścianę na przykład tuż nad schodem, dzięki czemu niemalże w 100% eliminujemy efekty cienia. Z kolei w przypadku krótkich odcinków w zupełności wystarczy oświetlenie sufitowe umieszczone bezpośrednio nad schodami.

Stopka autorska: oświetlenie sufitowe – http://www.superlights.pl/index.php?cat_id=37

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz