Dlaczego jasna sprawa, jasna droga? Rzecz jasna chodzi o to, że urządzenie, jakim jest latarka służy ludziom głównie do rozświetlania drogi, kiedy jest ciemno i możemy się potknąć o duży kamień bądź korzeń w parku. Mówiąc krótko – jasna sprawa. Ale czy tak jasna od początku do końca jest historia tego urządzenia?
Co genezy wielu urządzeń, których dziś jesteśmy w stanie używać panuje często wiele sprzeczności i tak naprawdę ich wynalazcy często przewracają się w grobie. Czasami bywa tak, że ktoś zostanie za bardzo doceniony, a ktoś zostanie kompletnie pominięty, ale tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Niektóre legendy mówią o tym, że latarki były urządzeniami, których używali już pradawni ludzie, oświetlający sobie drogę do jaskini, a także wybierali się z nimi na różnego rodzaju polne rozpoznania, głównie polując na smakowitą zwierzynę.
Bardziej prawdopodobna jest jednak wersja, która mówi o tym, że na wynalezienie latarki odpowiedzialny jest rosyjski imigrant mieszkający w Stanach Zjednoczonych i dokonał tego dopiero pod koniec XIX wieku, a nie dwa miliony lat wcześniej. Tym głównym bohaterem był Conrad Hubert, który jest założycielem firmy American Ever-Ready Company. Bardzo możliwe, że pewnego wieczora Hubert wracał po ciemku z zabawy i zwyczajnie się przewrócił, jednak oficjalnie tego nie potwierdził. Jego próby stworzenia latarki były jednak bardzo usilne. Co ciekawe, zanim ją stworzył, brał się nawet za eksperymentowanie z elektrycznymi spinkami do krawatów.
Pierwsza legendarna latarka o nazwie Eveready powstała dokładnie w 1898 roku i była niemal tak prymitywna jak te rzekomo używane przez ludzi mieszkających w jaskiniach. Głównym motorem napędowym była wówczas żarówka oraz bateria, czyli dwa elementy dobrze nam znane po dziś dzień, resztę stanowiły jednak papierowe rurki, czego z pewnością nie moglibyśmy dziś uznać za wyjątkowo designerski wygląd. Wkrótce nazwa pierwszej latarki osiągnęła kolejny poziom, ponieważ Hubert utworzył 8 lat później firmę Ever-Ready Battery Company.
Podobno pierwsze modele latarek były najmocniej testowane przez nowojorskich policjantów, dlatego do dziś znamy kultowe wręcz filmowe sceny, w których tajniacy skradają się, aby dopaść złoczyńcę, trzymając pistolet i latarkę jednocześnie. Dziś jest to w dużej mierze możliwe, dzięki przełomowi, który nastąpił po roku 1910, kiedy użyto rurek niklowych i wolframu i co najważniejsze, stworzono małe latarki kieszonkowe.
Dziś niemal wszystko jest już jasne. Latarki to urządzenia wielofunkcyjne, nadające się do wieczornych wypraw w czasie niesprzyjającej pogody albo przygody podwodnej. Tylko czekać aż niedługo zaczną dzwonić i wyświetlać filmy w 3D.
Stopka autorska: Ciekawostki dotyczące oświetlenia? Przejdź na tę stronę!
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!