Wiosenna wymiana opon

Gdy tylko nadchodzi wiosna zakłady wulkanizacyjne zapełniają się klientami, którzy chcą zmienić opony zimowe na letnie. Opony letnie to nie tylko większe bezpieczeństwo w wyższych temperaturach, ale także komfort akustyczny i gwarancja bardziej dynamicznej jazdy. Producenci ogumienia oferują artykuły różnego rodzaju, nawet opony sportowe czy deszczowe, jednak kupując nowe opony warto zwrócić uwagę na to czym i w jaki sposób jeździmy, ile miesięcznie kilometrów przejeżdżamy i gdzie mieszkamy.

Reklama

Oznakowanie ogumienia

oponaStosowanie niewłaściwych opon może utrudnić działanie wspomagania kierownicy oraz obniżyć komfort jazdy. Właściwy rozmiar opon możemy odczytać na boku ogumienia, sprawdzić w zaleceniach producenta lub poszukać informacji w Internecie. Kupując opony letnie istotne jest zwrócenie uwagi na indeksy prędkości oraz nośności. Nie wolno stosować innych niż homologowane, jest to niezgodne z polskim prawem oraz źle wpływa na bezpieczeństwo jazdy i przyspiesza zużywanie się opon.

Cztery albo dwie

Jeśli chcemy wymienić opony zimowe na letnie, należy kupić cztery takie same opony lub dwie pary różnych, ale wtedy te same modele muszą być zamontowane na tej samej osi. Jeśli kupujemy tylko dwie opony, najlepiej by były zamontowane z tyłu, a z przodu można pozostawić stare. Nie wolno montować dwóch starych opon po lewej stronie, dwóch nowych po prawej, ani odwrotnie. Wpłynie to niekorzystnie na prowadzenie pojazdu i stanowi zagrożenie dla kierujących i innych użytkowników dróg.

Trzy rodzaje bieżnika

Przed zakupem trzeba dokonać wyboru odpowiedniego bieżnika. Najbardziej popularne są modele kierunkowe, które posiadają bieżnik w kształcie litery „V” i dobrze sprawdzają się podczas hamowania pojazdu. Opony symetryczne, gwarantują cichą jazdę auta, ale lepiej sprawdzają się w najcieplejszych miesiącach. Asymetryczne natomiast doskonale wpływają na prowadzenie pojazdu na zakrętach. Na oponach kierunkowych i asymetrycznych producenci zamieszczają informację o kierunku toczenia opony, nie można jej założyć w sposób przypadkowy.

Stopka autorska: opony letnie – http://www.opony.net.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz