Zarządzanie projektami – cele są po to, aby jego osiągać

W życiu stawiamy sobie różne cele – w sferze prywatnej jak i zawodowej. Skoro pojawia się cel, musi  pojawić się też droga do jego osiągnięcia. Na drodze tej spotykamy szereg pomysłów, idei i możliwości, które pozwalają dojść do postawionego przed sobą celu, jak i wiele środków pośrednich, mających ułatwić to zadanie. Oprócz tego, powinniśmy też pomyśleć o kołach ratunkowych w postaci zapasowego planu, gdyby któreś z poszczególnych sposobów nie sprawdziło się. A tak przecież zawsze może się zdarzyć.

Reklama

karieraCała ta droga, prowadząca do wyznaczonych celów na ścieżce kariery, zamyka się w tym oto pojęciu – zarządzenie projektami.  Zarządzanie wszystkim tym, co przygotowaliśmy sobie, aby osiągnąć to, co nas interesuje, oraz tym, co pozwala na zminimalizowanie szansy porażki. Dobrze przygotowany plan oddziałuje motywująco, nastawia pozytywnie, pozwala uwierzyć w możliwość realizacji nawet tych zadań, które są  umieszczone wysoko na poprzeczce kariery i wydawać by się czasem mogły nieosiągalne.

Zarządzanie projektem pozwala trzymać rękę na wodzy wydarzeń rozciągniętych w czasie. Utrzymuje  pozytywną komunikację i nić porozumienia między uczestnikami projektu. Bez uczestników, bowiem sam projekt nie ma prawa istnienia. Ktoś w końcu musi nim zarządzać. W skład osób pracujących przy zarządzaniu projektem wchodzi kierownik, sponsor oraz pozostali uczestnicy.

Kierownik pełni odpowiedzialną rolę, gdyż trzyma za ster łódź swego zespołu. Jest on odpowiedzialny nie tylko za koordynację projektem, a także ludzi w nim uczestniczących. Kierownika do życia powołuje zaś sponsor projektu. Jego wkład pozwala mu na różne modyfikacje oraz podejmowanie i pieczętowanie decyzji.

Wspólnie dbają zaś o zachowanie cech odpowiednich dla świetnie przygotowanego projektu. Od takiego projektu, wręcz bije mądrością, inteligencją i sprytem. Dlatego też, te główne jego cechy można zamknąć w pojęciu takim jak SMART. Każda litera odnosi się do jednej z cech.  Tak, więc projekt powinien być: specyficzny, mierzalny, ambitny, realny, terminowy.  Musimy bardzo jasno sprecyzować nasze zamierzenia, ułożyć je w taki sposób, abyśmy mogli jasno ocenić efekty, które będą szczytne, ale, też możliwe do spełnienia i to w wyznaczonym przez nas czasie.

Stosując się do tych prostych zasad, możemy już zacząć się uśmiechać na myśl o tym, że cel zostanie zrealizowany.

Stopka autorska: zarządzenie projektami – http://www.baseline.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz