5 propozycji na ciekawą wycieczkę

Przedstawiamy pięć ciekawych miejsc w Polsce, które znakomicie sprawdzą się podczas wiosenno-wakacyjnych wojaży turystycznych.

Reklama

W celu ułatwienia dojazdu do wybranych miejscowości podajemy Państwu współrzędne geograficzne. Wystarczy wpisać je w nawigację.

Zamek w Malborku
województwo pomorskie
54°02’25.1″N 19°01’40.5″E

W Malborku przecinają się drogi nr 22 i 55, do miasta można dojechać też pociągiem (bezpośrednie połączenia m. in. z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Rzeszowa, Lublina) czy PKS-em.

Zakon Krzyżacki powstał około 1190 roku w Palestynie, a już 30 lat później Krzyżacy zostali sprowadzeni do Polski przez Konrada Mazowieckiego. Po podbiciu ziem pruskich i odebraniu Polsce Pomorza, stworzyli silne i bogate państwo, po którym dziś pozostały imponujące zamki.

Zamek w Malborku jest największa zachowaną fortecą gotycką w Europie. Twierdza nad Nogatem składa się z trzech zamków i obejmuje ponad 20 ha obwarowań. Zamek Średni budowany był jako siedziba najwyższych władz i składa się z trzech skrzydeł oraz Pałacu Wielkiego Mistrza. Zamek Wysoki z dziedzińcem otoczonym krużgankiem jest mniejszy od Zamku Średniego, ale równie imponujący. Nawet Przedzamcze, czyli Zamek Niski, kryje wiele atrakcji, m. in. zbrojownię czy kaplicę św. Wawrzyńca. Ciekawostką dla turystów może być nocne zwiedzanie, wtedy twierdza w Malborku pokazuje swoje niezwykłe oblicze.

Na obejrzenie Zamku należy zarezerwować minimum 2 godziny. Po wycieczce na terenie twierdzy można zjeść obiad, wypić kawę czy kupić pamiątki. Na oficjalnej stronie Muzeum Zamkowego podane są adresy hoteli w Malborku.

Biskupin
województwo kujawsko-pomorskie
52° 47′ 7″N 17° 44′ 34″E

Miasteczko położone jest 5 km na wschód od międzynarodowej drogi E5.

Polskie Pompeje – tak nazywany jest Rezerwat Archeologiczny i Muzeum w Biskupinie, gdzie znajduje się rekonstrukcja grodu i wystawa znalezisk od neolitu aż po czasy średniowieczne. Odkrycia dokonane w 1933 roku są dowodem na istnienie osady kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Gród w Biskupinie jest jednym z niewielu stanowisk archeologicznych w naszym kraju, które zawierają pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

Oprócz obiektów historycznych region ten wyróżnia nieskażone środowisko przyrodnicze i malownicze jezioro Biskupińskie. Swój przyjazd do Biskupina najlepiej zaplanować na trzeci tydzień września, gdyż wtedy odbywa się tu jeden największych festynów archeologicznych w Europie. Podczas tego wydarzenia zobaczyć można m. in. walki legionistów z barbarzyńcami, postrzelać z łuku i kuszy, rzucić oszczepem czy popływać zrekonstruowaną łodzią słowiańską.

Wilczy Szaniec
Gierłoż, warmińsko-mazurskie
54°04′46″N 21°29′37″E

Do Kętrzyna można dojechać autem, pociągiem lub PKS-em. Stąd jest już tylko kilka km do Gierłoży, trasę tą można pokonać lokalnym autobusem lub taksówką.

Wiele osób kojarzy Mazury z piękną przyrodą, ale tereny te kryją znacznie więcej atrakcji. Jedną z nich jest była kwatera wojskowa Adolfa Hitlera w Gierłoży. Turyści mogą zwiedzać to, co zostało po kompleksie 80 budynków, czyli bunkry i schrony w różnym stanie. Najlepiej wynająć przewodnika, który nie tylko objaśni ich przeznaczenie, ale i opowie o nieudanym zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku. Niestety, sprawców szybko złapano, a sam „Fuhrer” wyszedł bez szwanku. Ciekawostką jest też strzelnica w bunkrze Generała Jodła z replikami dawnych broni i możliwość przejechania się pojazdami wojennymi, m. in. słynnym Kubelwagenem.

W dawnym budynku Gwardii Przybocznej znajduje się restauracja i hotel. Nocleg to dobra propozycja dla osób, które planują zobaczyć m. in. Twierdzę Boyen, Węgorzewo, Świętą Lipkę, Zamek w Reszlu, Mamerki czy Pozedrze. W Mamerkach mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych, natomiast w Pozedrzu zachowały się ruiny Kwatery Heinricha Himmlera „Hochwald”.

 

Zamość
województwo lubelskie
50°43′14″N 23°15′31″E

Unikalny zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta w Zamościu nazywany jest
„Perłą Renesansu”, „Miastem Arkad” lub też „Padwą Północy”. Bez wątpienia to jedno z najciekawszych miejsc w południowo-wschodniej Polsce, od 1992 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamość prawa miejskie uzyskał pod koniec XVI wieku, na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego przez Jana Zamoyskiego. Wiek XVII to dynamiczny rozwój miasta, o czym świadczy fakt, że mieszkali tu obok siebie Polacy, ale i przedstawiciele wielu innych narodowości, w tym Niemcy, Żydzi, Grecy, Węgrzy, Ormianie czy Włosi. W tym czasie Zamość oparł się licznym najazdom, m. in. Kozaków pod dowództwem Bohdana Chmielnickiego i Szwedów podczas potopu. Wizytówką Zamościa jest wspomniane Stare Miasto, gdzie skupia się większość zabytków. Rynek Wielki o wymiarach 100×100 metrów należy do największych placów w Europie – jego ozdobą są piękne kamienice ormiańskie oraz ratusz z charakterystyczną 52-metrową wieżą zegarową i szerokimi, wachlarzowymi schodami. W kamienicach znajdują się obiekty kulturalne (m. in. Muzeum Zamojskie), punkty handlowe i sklepy z pamiątkami oraz lokale gastronomiczne (w ciepłe dni rozkładane są ogródki z parasolami). Zamknięty dla ruchu samochodowego Rynek jest też miejscem wielu ciekawych imprez, koncertów czy pokazów.

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze
województwo dolnośląskie
Kościół w Jaworze 51°03′14″N 16°11′44″E
Kościół w Świdnicy 50°50′46″N 16°29′29″E

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze powstały w II połowie XVII wieku. Należą do największych drewnianych świątyń w Europie. Budowa tych wspaniałych obiektów była możliwa dzięki cesarzowi Ferdynandowi III Habsburgowi, który po zakończeniu wojny trzydziestoletniej zezwolił śląskim luteranom wznieść świątynie.


Oba kościoły wyróżnia niezwykle cenne wyposażenie – w Świdnicy jest to m. in. ambona zdobiona przez sceny biblijne i rzeźbione alegorie Wiary, Nadziei i Miłości, organy z barokowym prospektem, Loża Hochbergów czy empory z tekstami wersetów biblijnych i scenami alegorycznymi. Na stropach świątyni widnieją natomiast malowidła przedstawiające sceny z Objawienia św. Jana.


Kościół w Jaworze swój wyjątkowy charakter zawdzięcza czteropiętrowym emporom, które ozdobione są scenami ze Starego i Nowego Testamentu, a także wizerunkami herbów okolicznej szlachty. Uwagę zwraca też chrzcielnica fundacji Georga von Schweinitz i jego żony Anny oraz barokowy ołtarz i ambona. Na wiosnę zaczynają się w kościele słynne „Jaworskie Koncerty Pokoju”, które trwają aż do września.

grafika: www.wikipedia.pl

Stopka autorska: Polecamy serwis www.turystyka24h.pl, gdzie znajdą Państwo informacje o wydarzeniach z branży, opisy ciekawych miejsc czy porady dla turystów.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz