Analiza opłacalności inwestycji we franczyzę

Każda decyzja inwestycyjna ma swoje plusy i minusy. Z tego względu dokonałem symulacji i krótkiej charakterystyki poszczególnych kierunków przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie, w którym została podpisana umowa franczyzy. Obserwując tendencje, jakie mogą zachodzić w takim przedsiębiorstwie, sami możemy ocenić, czy franczyza jest opłacalna, czy też nie.

Reklama

franczyza

Przypadek 1: Dodatnie przepływy pieniężne na wszystkich poziomach. Przedsiębiorstwo gromadzi środki pieniężne na koncie, być może aby przeznaczyć je na przyszłą, dużą inwestycję. Jest to sytuacja bardzo korzystna, gdyż stwarza spółce warunki do realizacji przyszłych zdarzeń rozwojowych. Takie działanie firmy widać z reguły wówczas, kiedy franczyza w nim się przyjęła i znacząco wpłynęła na rozwój firmy.

Przypadek 2:  W tym wariancie nadwyżka środków pieniężnych uzyskiwana z działalności operacyjnej i inwestycyjnej jest przeznaczana na pokrycie niedoboru środków na działalność finansową. Jest  to typowa sytuacja, gdy mamy do czynienia z restrukturyzacją i wymienia się w przedsiębiorstwie przestarzałe środki trwałe. Może to jednak oznaczać również sytuację negatywną, kiedy w warunkach trudności ze spłatą zobowiązań z wpływów osiągniętych z działalności podstawowej firma wyprzedaje składniki aktywów trwałych. Warto przy umowie franczyzy rozważyć wówczas dalszą opłacalność projektu.

Przypadek 3: W tym przypadku wskazane kierunki przepływów pieniężnych mogą oznaczać zarówno sytuację korzystną, jak niekorzystną. Korzystna jest wtedy, gdy nadwyżka osiągnięta z działalności operacyjnej pozwala na pokrycie wydatków z działalności inwestycyjnej i na spłatę zobowiązań. Firma funkcjonuje już jakiś czas na rynku, ma wysoką rentowność a jej zyski przeznaczane są na rozwój swojej działalności. W sytuacji negatywnej wygospodarowane zyski nie starczają na pokrycie niedoboru środków w obszarze działalności inwestycyjnej i finansowej co może sygnalizować trudności finansowe franczyzy.

Bez znaczenia w jakiej sytuacji znajdzie się nasza firma, tylko od nas i od franczyzobiorcy zależy czy pozostaniemy dłużej na rynku, czy też nie. Dlatego dobrze ustalona na początku współpracy umowa franchisingu jest w stanie zapewnić nam wysoki komfort w zakresie prowadzenia własnej działalności. Z tego powodu zachęcam wszystkich do wnikliwego przyjrzenia się jej na etapie planowania wdrożenia franczyzy w życie.

stopka autorska: Michał STECIAK – AMSstudio.pl

Stopka autorska: franczyza – http://www.icengopolska.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz