Funkcjonowanie systemu informatycznego ma bardzo duże znaczenie tak dla gospodarstwa domowego, jak i dla firmy. Instaluje się go przede wszystkim po to, aby ułatwić sobie zarządzanie konkretnym poziomem, wychodzi się przy tym z założenia, że wykorzystywane rozwiązanie jest rzeczywiście wartościowe.
Osoby, które korzystają z systemów informatycznych często nie dysponują jednak doświadczeniem i wiedzą niezbędnymi do tego, aby samodzielnie ocenić, czy system informatyczny właściwie chroni firmę, zapewnia integralność danych i dostarcza informacje, które są rzeczywiście spójne i czytelne. Na szczęście, na początku dwudziestego pierwszego wieku nie musi być to już nasze zmartwienie, sprawdzenie rozwiązań stosowanych tak w domu, jak i w firmie można bowiem powierzyć podmiotowi wykonującemu audyt informatyczny.
Audyt informatyczny pozwala również na uzyskanie rzetelnej odpowiedzi na pytanie o to, jaki sprzęt znajduje się w naszym posiadaniu. Firmy, które go przygotowują starają się więc: spisać wszystkie aplikacje, które są zainstalowane na firmowych komputerach, przygotować zleceniodawcy raport mówiący o ilości posiadanych licencji, znaleźć atrakcyjne źródła zakupu brakujących licencji, a także pomóc w bardziej efektywnym zarządzaniu oprogramowaniem. Firmy, które zajmują się audytem informatycznym znane są zresztą ze swojej elastyczności, to zaś oznacza, że nie raz mogą zaproponować klientowi dodatkowe usługi. Problemem nie jest między innymi zaproponowanie rozwiązań umożliwiających podniesienie bezpieczeństwa samego systemu oraz gromadzonych w nim danych oraz określenie, jakie potencjalne korzyści może przynieść zoptymalizowanie dostępnych w firmie rozwiązań. Wiele podmiotów gospodarczych decyduje się zresztą na audyt informatyczny właśnie dlatego, że ich właścicielom na sercu leży zapobieganie ewentualnym problemom, a nie ich rozwiązywanie, gdy ujrzą już światło dzienne.
Sam audyt informatyczny można zresztą podzielić na trzy części. Specjaliści zazwyczaj wykonują audyt sprzętu, audyt oprogramowania, a na zakończenie również audyt legalności, klient może jednak zażyczyć sobie bardziej ograniczonej usługi. Liczba podmiotów realizujących zadania tego typ[u nie jest zresztą mała, co również działa na korzyść potencjalnych zleceniodawców zainteresowanych współpracą z nimi.
Stopka autorska: audyt informatyczny – http://www.microsoft.com/poland/msp/problem-3-1.aspx
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!