Hydraulika siłowa to przede wszystkim ogromna precyzja działania połączona z wielką trwałością i wytrzymałością. Jak to wszystko działa?
Poszukiwania maksymalnie wydajnego, bezpiecznego, wszechstronnego, a przy tym taniego w produkcji i dystrybucji napędu (układu napędowego) trwają na świecie nieprzerwanie od ponad wieku. Jednak dopiero w II połowie XX wieku zaczęto interesować się tym tematem w znacznie większym stopniu.
Ogromna energia i jeszcze większa siła
Powodem były zakończone działania wojenne oraz poszukiwanie alternatywy dla silników i układów napędowych stosowanych do tej pory w przemyśle zbrojeniowym, górniczym, hutniczym czy budowlanych. A więc wszędzie tam, gdzie wymagana jest ogromna energia i ogromna siła niezbędna do napędzania maszyn lub wykonywania przez nie konkretnych działań.
Dzisiaj elementy hydrauliki siłowej wykorzystywane są na budowach, w fabrykach, na liniach produkcyjnych, w kopalniach górniczych. Ich zastosowanie widać także przy produkcji samochodów ciężarowych, koparek, dźwigów, podnośników oraz samolotów (układy hydrauliczne odpowiadają np. za wysuwanie się nadwozia). Dodatkowo hydraulika mobilna znalazła ogromne zastosowanie w maszynach rolniczych, przede wszystkim w traktorach i kombajnach, gdzie wykorzystywana jest ogromna ilość energii.
Gwałtowny rozwój technologii
Nie ma wątpliwości co do tego, że hydraulika siłowa ma znaczący wpływ na poprawę jakości działania wielu maszyn, urządzeń i pojazdów. Znacznie podnosi ich wydajność, wspomaga znaczące układy sterownicze i hamulcowe, pomaga w montażu o wiele wydajniejszych układów i systemów siłowych, które zastępują dotychczasowe rozwiązania. Wykorzystywanie tego typu hydrauliki znacznie przyczyniło się też do gwałtownego rozwoju nowoczesnych technologii.
Żeby jednak jakiekolwiek układy hydrauliczne mogły działać i brać udział w dalszym wytwarzaniu oraz przekazywaniu energii, konieczne jest ich poprawne zamontowanie. Standardowy system hydrauliczny składa się z zaworów, pomp, filtrów, zbiorników hydraulicznych, silników, siłowników oraz odpowietrzników. Dzięki minimalnej ilości części kierowanie i sterowanie takimi systemami jest wyjątkowo proste.
Także w produkcji masowej
Czas ich reakcji na polecenie operatora – wystukanie komendy na klawiaturze, naciśnięcie guzika, przesunięcie wajchy – jest również znacznie szybszy od standardowych napędów elektrycznych i mechanicznych wykorzystywanych do tej pory. Nic więc dziwnego, że z hydrauliki siłowej coraz częściej korzystają wielkie firmy-giganty produkujące samoloty, samochody oraz ciężarówki.
Niezawodność tego systemu potwierdzają liczne testy i badania oraz sami użytkownicy maszyn bazujących na układach hydraulicznych. Prosta struktura ułatwia późniejsze modyfikacje i ewentualne naprawy oraz umożliwia podłączanie kolejnych napędów i instalacji hydraulicznych.
Hydraulika siłowa to przede wszystkim ogromna precyzja działania połączona z wielką trwałością i wytrzymałością poszczególnych elementów jak i samego napędu hydraulicznego. Małe gabaryty takich urządzeń są dodatkowym atutem cenionym przez użytkowników i producentów, a jeśli dołoży się do tego łatwość sterowania, płynną regulację prędkości oraz uniwersalność ruchów) wyklaruje się nam obraz urządzania bez wad.
Tekst powstał we współpracy z firmą HERB – Przewody hydrauliczne
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!