Jak szukać, a jak nie? Wybieramy notebook dla domu

Komputerów, a w szczególności notebooków na naszym rynku nie brakuje. Co rusz jesteśmy bombardowani informacjami o nowych seriach tych urządzeń.

Reklama

Co gorsza producenci zaczynają coraz bardziej mydlić nam oczy. Oferują coraz to nowsze technologie o coraz bardziej skomplikowanych i mniej mówiących nam nazwach. Czujemy się coraz bardziej zagubieni, a kupno dobrej klasy urządzenia w rozsądnej cenie przychodzi nam z wielkim trudem. W tym artykule prezentuję podstawowe założenia, które powinny towarzyszyć każdemu z nas podczas wyboru komputera przenośnego dla siebie.

Ekran matowy czy błyszczący?

To pytanie jest jednym z najczęstszych, które sobie zadajemy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Osoby, które lubią korzystać z komputera nocą u siebie w domu, spokojnie mogą wybrać ekran błyszczący. Natomiast osoby, które lubią pracować w dzień po za domem, a biurko ustawione jest naprzeciwko okna, zdecydowanie powinny wybrać urządzenie z ekranem matowym, dzięki temu zwiększą komfort swojej pracy.

Czy jest mi potrzebne USB 3.0?

Jak wiadomo USB 3.0 to nowa technologia nie dawno wprowadzona do notebooków w naszym kraju. Pozwala ona na bardzo szybką transmisję danych z i do komputera. Dzięki temu zgrywanie dużych ilości np. zdjęć z lustrzanki trwa bardzo krótko. Jednak technologia tak naprawdę działa tylko wtedy, kiedy zarówno nasz komputer jak i drugie urządzenie jest wyposażone w technologię USB 3.0, a jest to niestety rzadkość. Obecnie jedynie lustrzanki wysokiej klasy, najnowsze kamery cyfrowe oraz drogie dysk zewnętrzne wspierają ten standard.

Rankingi urządzeń – hot or not?

Dobry ranking notebooków to miejsce, w którym z cała pewnością znajdziemy najlepszy, ale nie zawsze idealnie odpowiadający naszym potrzebom, model notebooka. Bardzo często nawet jeżeli takie rankingi są przygotowywane z dużą starannością, to ostatecznie musimy zmieniać coś w zaprezentowanych konfiguracjach.

Testy z dokładnością do dziesiątej części po przecinku..

Mimo tego że wnikliwe testy urządzeń są dobrym źródłem informacji o samym sprzęcie, powinniśmy podejść do niech z odrobina dystansu. Testy wykonywane z laboratoryjną dokładnością nie oddają w żaden sposób sytuacji z naszego życia. Powoduje to, że po przejechaniu z pełni naładowaną baterią notebooka na uczelnię czy do pracy nie trzyma ona 5, a jedynie 3 godziny pracy. Testy takie nie oddają również komfortu korzystania z komputera.

Co robić?

Najlepszym wyjściem jest oczywiście udanie się do najbliższego salonu komputerowego. Nie w celu zakupu, a w celu obejrzenia urządzeń. Jeżeli po przejechaniu paznokciem po lakierze notebooka pozostają ślady, oznacza to, że po 3 miesiącach korzystania z niego będzie on wyglądać jak stary grat. Warto również sprawdzić elastyczność ekranu. Jeżeli jest ona zbyt dużo istnieje obawa uszkodzenia matrycy ekranu podczas otwierania klapy. Dodatkowo świadczy to również o słabych jakościowo materiałach, które zostały zastosowane przez twórców urządzenia.

Po tym jak wybierzemy odpowiednią dla nas serię notebooków, należy sprawdzić opinie w sieci i wyciągnąć logiczną średnią z znalezionych informacji. Dopiero kiedy tą weryfikację wybrany przez nas model przejdzie z wynikiem pozytywnym, należy znaleźć odpowiednią dla nas konfigurację. Powinniśmy wybierać procesory co najmniej 2-rdzeniowe, powyżej 4 GB RAM-u i z dyskiem twardym o pojemności co najmniej 320 GB. Notebook powinien posiadać kartę graficzną z własną pamięcią, ta wartość powinna oscylować w okolicach 1 GB. Kiedy wszystko się zgadza, należy sprawdzić w porównywarce cenowej, czy istnieje sklep oferujący ten sam produkt w znacznie niższej cenie. Następnie należy zweryfikować sklep. Jeżeli wszystko to przebiegło pomyślnie, możemy zamówić i niecierpliwie oczekiwać naszego nowego komputera.

Stopka autorska: ranking notebooków – http://negatywhd.pl/Komputer-detail/ranking-notebookow-dla-kazdego-najbardziej-uniwersalne-modele/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz