Zapalenie pęcherzyka żółciowego – jaką dietę stosować?

Gdy odczuwamy dolegliwości związane z zapaleniem pęcherzyka żółciowego musimy uświadomić sobie konieczność zmiany naszej dotychczasowej diety. Powinniśmy jak najszybciej przestawić się na dietę niskotłuszczową z ograniczeniem błonnika.

Reklama

Dobra dieta

W odstawkę  muszą odejść wszystkie nadmiernie tłuste potrawy. Jeżeli do tej pory byliśmy zwolennikami tłustych, smażonych na oleju mięs, wędlin z białą obwódką tłuszczyku dookoła musimy z nich zrezygnować. Rezygnujemy również z tłustego nabiału, wszelkich wyrobów cukierniczych smażonych na oleju. Niestety koniec również ze słodyczami pod każdą postacią, ponieważ duża ilość cukrów nie będzie sprzyjała naszemu zdrowiu. Jeśli jednak ktoś nie może obyć się bez cukru, można do słodzenia potraw może posłużyć ksylitol, czyli zdrowszy naturalny cukier z kory brzozowej. Należy również ograniczyć produkty zawierające dużą ilość błonnika.

W diecie stosowanej podczas zapalenia pęcherzyka żółciowego dozwolone produkty to chudy nabiał, chude mięso, chude ryby, warzywa o małej zawartości włókien takie jak na przykład pomidory bez skórek, papryka bez skórki, młody szpinak, szczaw, zielona sałata. Dozwolone są również owoce, ale bez skórek na przykład jabłka, banany, arbuzy, brzoskwinie, morele czy śliwki.

Zalecane są produkty pełnoziarniste, jednak w przypadku pieczywa wskazane jest pieczywo czerstwe. Przygotowywane potrawy aby nie podrażniły chorego organizmu powinny być gotowane.

Kategorycznie zabroniony jest alkohol.

Dieta ta nie sprawi, że się wyleczymy, ponieważ w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego najbardziej wskazaną metodą leczniczą jest zabieg. Jednak stosowanie się do powyższych zaleceń pozwoli przygotować się do zabiegu i pozwoli zniwelować dyskomfort spowodowany chorobą.

Stopka autorska: ksylitol – http://www.mieszankichlebowe.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.5/10 (liczba ocen: 6)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz