Jedz dużo, czuj się jeszcze lepiej!

Jesteś tym, co jesz – to stare powiedzenie nigdy nie stanie się nieaktualne. Często zapominamy jednak, jak bardzo odpowiednia dieta wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również całe samopoczucie.

Reklama

Czy czujesz czasem, że masz mało energii, mimo że spałeś wystarczająco długo? Jesteś ociężały, senny i w ogólnie kiepskiej formie fizycznej, a jogging nie sprawia, że oponka wokół brzucha znika? Prawdopodobnie źle się odżywiasz.

Wiele osób myśli, że jeśli dwa czy trzy razy w tygodniu pobiega, to może bezkarnie zajadać się czekoladą, słodyczami czy też fast foodami. Popularną metodą zrzucenia zbędnych kilogramów jest też niejedzenie – a to jedna z największych krzywd, jakie wyrządzić możemy swojemu organizmowi, a co za tym idzie również sobie. Ciało człowieka jest na tyle zmyślnie skonstruowane, że potrafi przechowywać kalorie na czarną godzinę. Ulubionym składowiskiem tych zbędnych rezerw jest nasz brzuch.

W przyrodzie jednak nic nie ginie – możemy wytrzymać kilka dni bez racjonalnego żywienia i zaobserwować chwilowy spadek wagi; jest to jednak efekt wycieńczenia organizmu. Prędzej czy później złapie nas tak zwany wilczy głód i pochłoniemy posiłek równy czterem obiadom, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Stąd już prosta droga do wyrzutów sumienia tłumionych wymiotami – będąc w tymi miejscu już z pewnością nie poradzimy sobie bez pomocy lekarskiej.

O ile zatem prościej jest odżywiać się racjonalnie? Kluczem do udanego przedsięwzięcia jest staranne zaplanowanie wszystkiego: jakie posiłki i o której godzinie będziemy jeść? Kiedy zrobić zakupy? Co możemy zamrozić i przetrzymać chwilę, a jakie produkty możemy zjeść od razu? Wreszcie, czy z produktów, które już są w lodówce możemy zrobić coś dobrego?

Następnie zaplanujmy 5 posiłków – jedna ze złotych zasad racjonalnego żywienia głosi, że posiłki powinny być mniej więcej wielkości pięści. Taka porcja akurat zmieści się w żołądku, a ciało będzie w stanie spożytkować całe danie na bieżące potrzeby. Dzięki temu nic nie odłoży się na brzuchu w postaci tłuszczu. Drugim często popełnianym błędem jest też rozpoczynanie dnia bez pożywnego śniadania – co najmniej 600 kalorii każdego ranka zapewni nam dobry i energetyczny start.

Racjonalne żywienie nie oznacza jednak całkowitego zrezygnowania z przyjemności – dietetycy wciąż zalecają jedzenie gorzkiej czekolady ze względu na wysoką zawartość magnezu. Jednak jeśli lubimy zgrzeszyć, to musimy pamiętać, że jeden deser, taki jak mus z malin w tygodniu jeszcze nikomu nie zaszkodził.

Stopka autorska: cooka.pl – mus z malin

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz