Škoda posiada w swojej ofercie wyjątkowe samochody, cieszące się dużą popularnością wśród użytkowników. Dla osoby nieobeznanej część modeli może wydać się podobna, choć ich wyposażenie i dane techniczne są odmienne. Warto zagłębić się w informacje udostępniane przez producenta i sprawdzić, czym różnią się poszczególne auta. Sprawdź, jakie wnioski płyną z porównania dwóch modeli marki Škoda – Škoda Rapid i Škoda Octavia.
Specyfikacja modeli
Porównania dokonuje pracownik salonu samochodowego Auto Wimar z Warszawy, który jest autoryzowanym dealerem Škody. Wybrano modele zbliżone pod względem specyfikacji, aby przedstawiane wnioski były jak najbardziej wiarygodne. Jest to:
- Škoda Rapid na rok 2015, w wersji Ambition, Hatchback. Jest to model 5-drzwiowy z silnikiem 1,2 TSI o mocy 85 KM (benzyna).
- Škoda Octavia III, także na rok 2015, w wersji Ambition, Hatchback. Jest to auto 5-drzwiowe, z silnikiem 1,2 TSI o mocy 85 KM (benzyna).
Porównywane modele posiadają takie same dane techniczne – różnią się wyglądem i wyposażeniem. Wizualnie są to auta bardzo podobne, cechuje je specyficzna dla Škody stylistyka, przy czym Škoda Octavia jest pojazdem większym – dłuższym i szerszym, co wpływa na np. wygląd jej reflektorów czy zderzaka oraz na maksymalną ładowność (605 kg).
Osiągi – przyspieszenie, zużycie paliwa i emisja CO2
Prezentowane modele, ze względu na identyczny rodzaj silnika, posiadają takie same lub bardzo zbliżone osiągi. Prędkość maksymalna jest nieznacznie lepsza w Škodzie Rapid i wynosi 183 km/h, przy czym Škoda Octavia osiąga 181 km/h. Podobnie jest w przypadku przyspieszenia od 0-100 km/h. Lepsze wyniki prezentuje model Rapid, uzyskując wymienioną prędkość w 11,8 s., zaś Octavia – 12,0 s. Prezentowane auta posiadają takie same osiągi w kwestii:
- zużycia paliwa w mieście – 6,5 litra na 100 km
- zużycia paliwa poza miastem – 4,4 litra na 100 km
- emisja CO2 – 119 g/km
Oceniając te kategorie można mówić o dużym podobieństwie. Różnice są na tyle nieznaczne, że nie odgrywają większej roli w określeniu, który model Škody jest lepszy lub gorszy.
Bezpieczeństwo w Škodzie Rapid i Škodzie Octavii
Oba samochody posiadają podobne rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa. Zostały wyposażone w poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera – nie tylko czołowe, ale też boczne. Dodatkowo w Škodzie Octavii zamontowano poduszkę powietrzną chroniącą kolana kierującego. Oba modele aut są wyposażone w system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (tzw. ABS), przy czym Škoda Rapid cechuje się także zastosowaniem systemu EBD, który rozdziela siły hamowania. Oba modele posiadają systemy EBA, ASR czy ESP, które zwiększają komfort jazdy i poziom jej bezpieczeństwa.
Škoda Rapid i Octavia wyposażone są ponadto w zdalnie sterowany centralny zamek, ultradźwiękowe czujniki parkowania i system mocowania fotelika dziecięcego ISOFIX.
Podsumowanie
Choć prezentowane modele pod względem specyfikacji wydają się być bardzo podobne, na końcową ocenę powinien składać się samodzielny ogląd samochodu. Najlepiej skorzystać z usług autoryzowanych salonów samochodowych, takich jak te należące do Grupy Auto Wimar w Warszawie.
Prawdziwe różnice, które przesądzają o wyborze danego modelu, zauważa się dopiero podczas testowania samochodu. W czasie wizyty w naszym salonie odbędziemy z Państwem jazdę próbną, która pozwoli samodzielnie przekonać się o zachowaniu samochodu na drodze i komforcie jego prowadzenia. Nie polecamy podejmowania decyzji odnośnie do samochodu tylko na podstawie danych, udostępnionych przez producenta – mówi pracownik salonu Auto Wimar.
Škoda Octavia III z pewnością jest samochodem przestronniejszym i dobrze znanym klientom. Škoda Rapid została wprowadzona w roku 2012 i w przeznaczeniu miała spełniać oczekiwania użytkowników, poszukujących samochodu pośredniego między Škodą Fabią i Škodą Octavią.
Z tego względu modele te łączy wiele rzeczy – niskie spalanie, pojemne bagażniki, praktyczne schowki dla kierowców i pasażerów, przystępne ceny, a także wyjątkowa oferta finansowania: Kredyt Niskich Rat.
Kredyt Niskich Rat
Škoda Rapid i Octavia mogą posiadać różne wyposażenie, w zależności od potrzeb klienta. Ze względu zastosowanie elementów dodatkowych zmianie może ulec cena tych aut. Niezależnie od jej ostatecznego kształtu, każdy może skorzystać z Kredytu Niskich Rat.
Jest to wyjątkowa oferta, którą charakteryzuje ekstremalnie niska rata i brak konieczności posiadania wkładu własnego. Kredyt przewidziany jest na 36- lub 48-miesięczny okres finansowania i posiada oprocentowanie w wysokości 3,99%. Jedynym wymaganiem jest posiadanie pakietu ubezpieczeń, które, dla ułatwienia, można wliczyć w koszta kredytu.
Kredyt Niskich Rat wyróżnia także innowacyjne rozwiązanie w kwestii sposobu rozwiązania kontraktu. Po 3 lub 4 latach użytkowania samochodu właściciel ma trzy możliwości:
- jednorazowa spłata pozostałej wartości samochodu i pozostanie jego właścicielem,
- dalsze ratalne spłacanie kredytu,
- możliwość wymianu auta na nowy, dowolny model Škody, w ramach kolejnej umowy kredytowej.
Dzięki takiemu rozwiązaniu można być właścicielem obu niezwykłych samochodów – Škody Rapid i Škody Octavii, a to wszystko w przeciągu 3 lat.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!