Smar plastyczny – informacje

Smar plastyczny w odróżnieniu od oleju charakteryzuje się tym, że łatwiej utrzymuje się w oprawie pozostając na tym samym miejscu, dodatkowo funkcjonuje jako uszczelnienie przed zanieczyszczeniami czy wilgocią. Smary plastyczne z zagęszczaczem, tzw. polimocznikiem posiadają unikalną cechę, która polega na zmianie konsystencji w zależności od temperatury pracy. Im wyższa temperatura tym konsystencja jest bardziej płynna.

Reklama

W przypadku występowania znacznych drgań czy wibracji, stosuje się smar litowy, który za sprawą znacznie większej stabilności mechanicznej zapewnia ochronę przed zniszczeniem jego struktury. Dodatkowo smary te są niewrażliwe na obecność wody. Przeprowadzając proces smarowania łożyska, ważne jest pamiętanie o kilku ważnych czynnikach.

  1. Nie należy zapełniać oprawy w całości smarem, ponieważ może to spowodować gwałtowny wzrost temperatury w czasie pracy, co wpływa na skrócenie żywotności smaru.
  2. Smarowanie łożyska powinno obyć się tuż po zamontowaniu. Jeżeli jednak za sprawą ograniczonej przestrzeni jest to niemożliwe, łożysko należy nasmarować przed montażem mając na uwadze, że istnieje możliwość jego zabrudzenia podczas wykonywania czynności instalacyjnych.
  3. Dodatkowe smarowania są równie ważne co pierwsze nasmarowanie. W trakcie pracy smar ulega zużyciu, z tego powodu należy go uzupełniać małymi porcjami świeżego wyrobu. Oznaki zużywania się smaru to zmiana koloru oraz jego konsystencji.
  4. Smar musi zostać odpowiednio dobrany w zależności od zastosowania. Dostępnych jest wiele odmian smarów, które różnią się podstawowymi właściwościami takimi jak zakres temperatury pracy, temperatura skroplenia czy temperatura penetracji. Najczęstsze określenie zastosowania smaru dotyczy pracy w niskiej bądź wysokiej temperaturze pracy, oraz do pracy w szerokim zakresie temperatur.

Stopka autorska: smarowania łożyska – http://bearing.pl/10276,dobor-rodzaju-smarowania-oraz-uszczelnien-lozysk.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz