Czeka mnie operacja zaćmy. Który wariant wybrać?

Po ostatniej wizycie u okulisty okazało się, że jesteś chory na zaćmę. To nieprzyjemna choroba, której skutków nie mogą odwrócić żadne leki. Jedynym lekarstwem, za to w stu procentach skutecznym, jest zabieg chirurgiczny. Okulista powiedział ci, że operacja zaćmy może być przeprowadzona w ramach finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia, albo odpłatnie w placówce prywatnej. Który wariant wybrać?

Reklama

Operacja w ramach NFZ

Gdy zdiagnozowano u ciebie zaćmę, bardzo ważny jest wybór pomiędzy różnymi wariantami zabiegu. Podstawową różnicą jest forma płatności. Za operację zaćmy w szpitalu, który ma podpisany kontrakt z NFZ, płaci państwo. Odwrotnie jest w placówkach prywatnych bez kontraktu – tam za operację zaćmy płaci pacjent. Na pierwszy rzut oka wybór jest prosty – widzenie przywróci ci każda operacja zaćmy. Dlaczego więc w ogóle warto rozważyć te dwa sposoby leczenia?

Operacja zaćmy finansowana przez NFZ, przy której nie ponosisz żadnych kosztów, ma pewne znaczące ograniczenia. Przede wszystkim musisz zapisać się do kolejki. We wszystkich placówkach w Polsce czekają w nich setki tysięcy osób, przez co średni czas oczekiwania to półtora roku. Co więcej, są szpitale, w których czas oczekiwania potrafi wynosić aż 10 lat! Niestety sam wiesz, że twój wzrok pogarsza się z każdym dniem, a życie z zaćmą staje się coraz bardziej niekomfortowe.

Kolejnym minusem zabiegu nieodpłatnego jest brak możliwości wyboru soczewki. W ramach nieodpłatnej operacji zaćmy zostanie ci wszczepiona standardowa soczewka jednoogniskowa. Usunie ona problem z mętniejącą soczewką, ale wciąż będziesz używać okularów do czytania czy do pracy z komputerem.

Operacja odpłatna

Drugą opcją jest operacja zaćmy, którą sfinansujesz z własnych środków. Odbędzie się ona w prywatnym szpitalu w terminie około trzech tygodni od „wyjścia z kolejki” i zapisania się na zabieg. Główną wadą tego wyboru jest jego koszt. Operacja zaćmy będzie kosztować od 3 do 10 tysięcy złotych. Płacisz jednak za udogodnienia, które nie są możliwe w opcji bezpłatnej. Czas oczekiwania jest krótki. Po tych kilku tygodniach i bardzo szybkim zabiegu będziesz mógł wrócić do normalnego życia bez zaćmy i bez większych problemów ze wzrokiem.

Drugim znaczącym atutem prywatnie finansowanego zabiegu jest możliwość dobrania indywidualnie dopasowanej soczewki. Może się okazać, że operacja zaćmy pozwoli ci na korekcję wad i uzyskanie wzroku lepszego, niż przed początkiem choroby. Dzień po zabiegu będziesz widział wyraźnie zarówno do dali, jak i do bliży. Po okulary będziesz mógł zacząć sięgać tylko sporadycznie, a twój komfort życia wzrośnie. Wbrew pozorom może okazać się, że płatna procedura może pomóc zaoszczędzić ci dużo pieniędzy na okularach w przyszłości.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz