Gdy utracisz dane elektroniczne

Postęp technologiczny to nie tylko coraz doskonalszy sprzęt elektroniczny służący do zapisywania danych, ale i zagrożenia jakie niesie za sobą jego użytkowanie, zwłaszcza to niewłaściwe. Dlatego też bywa, że właściciele i użytkownicy nośników, bez względu na to czy są to duże instytucje, małe firmy czy też osoby prywatne, tracą z różnych powodów dane, które często mają bezcenną wartość. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą firmy wyspecjalizowane w odzyskiwaniu danych z nośników elektronicznych. Firmy te dysponują doskonałą aparaturą do diagnostyki i naprawy informatycznych nośników, a w odzyskiwaniu danych pomaga im szereg unikalnych rozwiązań, autorskich opracowań i narzędzi.

Reklama

Przyczyn, które wpływają na uszkodzenie nośników jest wiele, jednak generalnie można podzielić uszkodzenia na dwa rodzaje: logiczne i fizyczne.

W przypadku logicznych uszkodzeń twardy dysk jest fizycznie sprawny, dzięki czemu jest przez system operacyjny rozpoznawalny, a wszystkie wewnętrzne elementy pracują prawidłowo. Natomiast naruszona jest integralność danych i występują błędy w ich strukturze na dyskach czy też kartach pamięci. Przyczyną takich uszkodzeń mogą być błędy oprogramowania, błędy lub usunięcie tablicy partycji, czy też przypadkowe usunięcie lub sformatowanie danych. Jednak zazwyczaj możliwe jest odzyskanie tych danych. Przykładowo jeśli doszło do usunięcia pliku, to faktycznie jego zawartość w dalszym ciągu jest na dysku, tylko miejsce, w którym plik jest zapisany oznaczone zostało przez system operacyjny jako wolne do zapisu. Jak długo system nie wykorzysta tego miejsca na nowe dane, tak długo plik można odzyskać. Gdy zostanie zdiagnozowana przyczyna uszkodzenia, po wykonaniu obrazu danych na osobnym dysku, dobiera się odpowiednie narzędzia, w zależności od rodzaju danych, które należy odzyskać.

Jeśli chodzi o uszkodzenia fizyczne, to pojawia się tu problem mechaniczny z dyskiem twardym. Podzespoły dysku zostały uszkodzone, a to blokuje poprawną pracę dysku. Powodem takich problemów najczęściej jest uszkodzenie zespołu głowic czytająco-zapisujących oraz uszkodzenie silnika lub uszkodzenie powierzchni talerzy dysku. Przyczyn uszkodzenia jest wiele, są to na przykład: niewłaściwe użytkowanie nośnika danych, wyeksploatowanie dysku, upadek nośnika czy też nieodpowiednie podpięcie zasilania. W wypadku uszkodzeń fizycznych należy nośnik przywrócić do stanu sprawności w takiej mierze, żeby odczyt danych stał się możliwy. W czasie tych czynności łatwo jest uszkodzić części dysku, co skutkuje bezpowrotną utratą danych, dlatego ważne jest, żeby uszkodzony dysk z istotnymi danymi oddać w ręce specjalistów, którzy posiadają doświadczenie, wiedzę i właściwe instrumenty do odzyskiwania danych.

Stopka autorska: vsdata.pl – firmy wyspecjalizowane w odzyskiwaniu danych

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz