5 powodów, dla których trzeba dbać o hydroizolację rur

Woda nie będzie się skraplała, nikogo nie oparzy ani nie będzie hałasowała. Pod warunkiem, że hydroizolacje będą odpowiednie Oto pięć powodów, dla których warto o nie zadbać.

Kontrola stanu skupienia

hydroizolacja ruryZasada jest prosta: woda, której temperatura jest wyższa niż temperatura otoczenia ma tendencje do parowania. A następnie do skraplania się na brzegach rury. To z kolei prowadzi do korozji, a więc zniszczenia rury.

Hydroizolacje pozwalają rozwiązać ten problem. Odpowiednie zabezpieczenie rur przed wpływem temperatury zewnętrznej sprawia, że woda przepływa w warunkach najkorzystniejszych. Nie ma parowania, nie ma skraplania ani rdzy.

Korzyści są więc ewidentne. Tym bardziej, że hydroizolacje pozwalają także zachować ustaloną wcześniej temperaturę. Innymi słowy, uniezależnić się od wpływu temperatury zewnętrznej. Ale to już nieco inna historia.

Zapobieganie zamarzaniu

To historia związana z zamarzaniem wody, która płynie rurami. Umieszczona na zewnątrz narażona jest w zimie na duże wahania temperatury. Takie, które w pewnym momencie mogą doprowadzić do zamarznięcia wody w rurze. A w efekcie do jej rozerwania.

Dlaczego tak się dzieje? Zmiana stanu skupienia w przypadku wody oznacza zwiększenie objętości. O ile więc woda płynąca swobodnie mieści się w zaprojektowanej rurze, powstały w wyniku jej zamarznięcia lód już niekoniecznie.

Trzeba przy tym pamiętać, że w większości przypadku hydroizolacje nie zapobiegną w 100 proc. zamarznięciu wody stojącej. Może wszakże opóźnić ten moment na tyle, że będzie można opróżnić rury z wody. Albo doczekać do poprawy pogody.

Kto zajmuje się uszczelnianiem rur powinien pamiętać o tym, że im większa rura, tym dłuższy czas, jaki będzie potrzebny wodzie do zamarznięcia. Oznacza to, że większe hydroizolacje potrzebne będą w przypadku rur o niewielkim przekroju. Takich, w których wody jest niewiele.

Oszczędność energii

Ponieważ woda, która płynie rurami ma najczęściej temperaturę inną niż otoczenie, parowanie i utrata ciepła może być bardzo duża. Przykład? Odmarznięte pasy na trawnikach, pod którymi ciągną się rury ciepłownicze.

Hydroizolacje pozwalają uszczelnić rury tak, aby tracić jak najmniejszą ilość ciepła, które niesie przepływająca nimi woda. Im wyższa temperatura wody, tym grubsza powinna być izolacja rury. W ten sposób oszczędzić można więcej.

Ważne jest także umiejscowienie rury. W niektórych przypadkach, np. w dobrze uszczelnionym budynku, taka izolacja nie będzie w ogóle potrzebna. Więcej nawet – może być szkodliwa. Inaczej będzie jednak na zewnątrz.

Ochrona przed ekstremalnymi temperaturami

Zdarza się, że rury z wodą prowadzą przez otoczenie, w którym są ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury. I odwrotnie, także płynąca nimi woda może być bardzo gorąca. Na tyle, że kontakt z nią byłby niebezpieczny.

Rozwiązaniem jest w tym przypadku właściwa hydroizolacja. Dzięki niej rura będzie zabezpieczona i nie będzie stanowić zagrożenia dla ludzi.

Kontrola hałasu

Woda, która przepływa rurami może powodować hałas. Dlatego hydroizolacja powinna także uwzględniać zabezpieczenie przed nadmiernym hałasem. Izolacja akustyczna będzie więc w tym przypadku elementem poprawy warunków życia i pracy.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz