Jak pielęgnować trawnik?

W znacznej większości naszych ogrodów, trawnik stanowi miejsce centralne i jest istotnym elementem dekoracyjnym. Mimo to uważamy, że poza koszeniem, nic więcej nie jest mu potrzebne. A to duży błąd. Aby trawnik spełnił swoje zadanie i był prawdziwą ozdobą, trzeba o niego dbać równie troskliwie, co o inne rośliny w ogrodzie.

trawnikKoszenie jest oczywiście jednym z najistotniejszych zabiegów i należy je wykonywać w zależności od potrzeb. Najczęściej zalecane jest koszenie 1-2 razy w tygodniu. Jeśli posiadamy trawnik ozdobny i rekreacyjny, wysokość cięcia to ok. 3-5 cm.

Kolejnym niezbędnym warunkiem posiadania pięknego trawnika jest jego podlewanie. Trawa bardzo potrzebuje wody, gdyż bez jej dostatku szybko więdnie i traci kolor. Nawadniamy wtedy, gdy ziemia wysycha na głębokość ok. 3 cm. Ważne jest, aby podlewać trawnik na zasadzie zraszania. Umożliwia to lepsze nawilżenie ziemi i łatwiejsze pobranie wody przez korzenie traw. Gdy podlejemy trawnik dużym, ciągłym strumieniem, woda spłynie, zanim ziemia zdąży ją wchłonąć i rośliny nie będą mieć z niej wielkiego pożytku. Dlatego zaleca się do podlewania trawników stosować zraszacze lub deszczownie.

Kolejnym niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie trawników. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest ten zabieg. Trawa z założenia rośnie bardzo gęsto, dlatego dość szybko zużywa zgromadzone w glebie składniki pokarmowe. Nawożenie trawnika rozpoczynamy wczesną wiosną, bo już w marcu, a kończymy ok. sierpnia. Późniejsze nawożenie spowoduje, że trawa nie zdąży się przygotować do zimy, w związku z czym może nam przemarzać lub chorować. Do nawożenia używamy nawozów wieloskładnikowych, przeznaczonych specjalnie do trawników.

Kolejnym zabiegiem, powszechnie niedocenianym i zapominanym, jest napowietrzenie korzeni. Wykonujemy je wczesną wiosną za pomocą specjalnych urządzeń do wertykulacji (przecinania trawy) oraz urządzeń do aeracji (nakłuwanie gleby). Kiedy mamy niewielką powierzchnię trawnika, a nie posiadamy specjalnego urządzenia, wystarczy w tym celu użyć wideł o szerokich zębach i szpadla. Wymaga to jednak sporego wysiłku. W sprzedaży znajdują się też specjalne podeszwy z kolcami, które mocuje się na obuwiu i chodząc po nawierzchni trawnika, wykonuje się w nim napowietrzające otwory. Takie zabiegi pobudzają darń do silniejszego wzrostu i lepszego krzewienia.

Należy też pamiętać o usuwaniu z powierzchni trawnika chwastów, które szpecą i stanowią konkurencję przy pobieraniu wody oraz składników odżywczych. Możemy wykonywać zabieg ręcznie, lub też za pomocą oprysku środkiem przeznaczonym do likwidacji chwastów na trawniku. Opryski mogą okazać się również konieczne, gdy naszą trawę zaatakują choroby lub szkodniki. Najgroźniejsze i najczęstsze są choroby grzybowe (np. rdza, mączniak), które powodują wypadanie trawy i tworzą na trawniku puste, nieestetyczne placki.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy podczas suchej pogody oraz wtedy, gdy trawnik nie jest mokry np. od rosy. Tak zadbany trawnik, na pewno odwdzięczy się nam tworząc piękny, zielony dywan.

Stopka autorska: nawożenie trawników – http://poradnikogrodniczy.pl/nawozenie-trawnikow-i-iglakow-po-zimie.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Dziękuję za ten opis. opieka nad trawnikiem to trudna rzecz i trzeba się jej uczyć.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz