Klatki dla królików – jaką wybrać?

Jeśli wybierając domowe zwierzątko, wybór pada na długouchego futrzastego zwierzaka, to każdy właściciel mu zapewnić odpowiednie mieszkanko. W sklepach zoologicznych dostępne są różne klatki dla królików miniaturek. W momencie zakupu taki królik jest jeszcze mały i rzecz jasna trochę urośnie, tak więc należy brać pod uwagę parametry klatki dla zwierzaka już dorosłego. Przede wszystkim ważna jest jej wielkość, wysokość kuwety, rodzaj prętów oraz drzwiczek.

Reklama

klatka dla krolikaMinimalna wysokość klatki powinna pozwalać pupilowi na swobodne podniesienie się i stanie na tylnych łapkach. Długość natomiast winna być taka, by królik mógł sobie leżeć wzdłuż jej krótszego boku. Najlepiej jednak, aby lokum króliczka było największe na jakie możemy sobie pozwolić, albowiem staramy się by było to mieszkanko, w którym będzie czuł się bezpiecznie, a tym samym spędzał w nim sporą część swego życia. Część dolna klatki, czyli kuweta najlepiej by miała minimum 10 cm wysokości, gdyż króliki, jak to gryzonie, z natury lubią sobie kopać norki. Dlatego potrzebna jest dosyć wysoka kuweta, by resztki pokarmu, siano i trociny wraz z odchodami nie były porozrzucane wokół całej klatki. Poza tym najlepiej by była odłączana od części z prętów, bo bardzo to ułatwia jej sprzątanie i meblowanie. Pręty klatki powinny być ocynkowane. W razie gdyby królik lubił je przygryzać, nie zaszkodzą mu. Mogą być również malowane proszkowo, co wręcz uniemożliwia królikowi obskubywanie farby. Drzwiczki do klatki dla wygody zarówno właściciela jak i zwierzaka najlepiej by znajdowały się zarówno od frontu jak i od góry. Te pierwsze, by królik mógł swobodnie sam wychodzić i wchodzić do swojego domku (oczywiście pod nadzorem człowieka). Natomiast drzwiczki od góry ułatwiają właścicielowi wyjmowanie pupila w razie potrzeby, jak również umieszczanie wewnątrz chociażby sianka lub miseczki z pokarmem.

Trzeba się także dobrze zastanowić nad umiejscowieniem w domu takiej klatki dla królików. Na pewno nie może stać w pobliżu grzejników, w nasłonecznionym miejscu (zwłaszcza latem), jak również w miejscu narażonym na przeciągi, a także zgiełk, hałas i opary kuchenne. Najlepszym miejscem będzie cichy kącik, w którym jednak pupil nie będzie czuł się osamotniony.

Klatkę trzeba wyposażyć w miseczkę na pokarm i poidełko. W miejscu gdzie królik będzie załatwiał swoje potrzeby najlepiej położyć papier toaletowy, ręcznik papierowy lub wyspać żwirek dla kota (drzewny). Królik musi mieć także stały dostęp do świeżego siana. Jeśli chcemy wciąż kłaść je w jedno miejsce można użyć w tym celu paśnika.

Stopka autorska: klatki dla królików – http://www.zoologiczny.sklep.pl/Klatki_Dla_krolika__185_186_325

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz