Prostata – objawy i badania

Prostata, czyli stercz to gruczoł krokowy umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego. Po pięćdziesiątym roku życia u wielu mężczyzn dochodzi do jego powiększenia objawiającego się nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Reklama

Objawy

prostata

Do objawów prostaty należą między innymi: trudności z oddawaniem moczu, przerywany lub słaby strumień moczu, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, obrzęk gruczołu krokowego, ból lub dyskomfort w kroczu, częste oddawanie moczu, krew w moczu, nudności, zawroty głowy oraz nadmierna senność. Oprócz łagodnego rozrostu prostaty mogą wystąpić również poważne schorzenia, takie jak rak gruczołu krokowego, nieinfekcyjne zapalnie stercza, czy też bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Pojawiających się objawów nie wolno lekceważyć i należy jak najszybciej udać się do lekarza, który wykona badanie prostaty.

Łagodny rozrost prostaty

Łagodny rozrost gruczołu krokowego to bardzo często występujące schorzenie układu moczowo-płciowego. Dotyka ono mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Powiększona prostata powoduje nieprzyjemne i dokuczliwe problemy z oddawaniem moczu. Schorzenie należy leczyć, gdyż w przeciwnym wypadku może powodować ono poważne zaburzenia i choroby. Pewne czynniki zwiększają ryzyko rozwoju schorzenia. Jest to nieodpowiednia dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, a także bagatelizowanie objawów i nie poddawanie się leczeniu. Bardzo ważna jest profilaktyka i regularne kontrolne badania.

Badania

Podstawowym badaniem kontrolnym jest badanie ogólne wykonywane przez urologa. Lekarz mierzy pacjentowi ciśnienie oraz przeprowadza ręczne badanie prostaty. Sprawdza również, czy pęcherz moczowy nie jest powiększony i bada narządy płciowe. Urolog wykonuje także badanie prostaty przez odbyt. Tego rodzaju badanie jest dla mężczyzn dosyć nieprzyjemne i krępujące, jednak trwa zaledwie chwilę, a lekarz jest w stanie sprawdzić jakiego rozmiaru jest gruczoł krokowy. Lekarz może zlecić również inne badania, takie jak badanie USG i rentgenowskie, badanie przepływu moczu, cystoskopia, cystometrografia.

Stopka autorska: prostata – http://www.domowelaboratorium.pl/prostata.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz