Ryzykowny zakup używanego auta?

Zakup wymarzonego auta na giełdzie, w komisie samochodowym czy z ogłoszenia jest z pewnością znacząco tańsze niż wybranie się do dealera samochodów, wybranie lakieru i dodatkowego wyposażenia oraz odjechania nowiuteńkim autem.

Reklama

Jednakże zakup na rynku wtórnym wiąże się z dużym ryzykiem. Nic nie jest tak na prawdę za darmo, jest znacznie taniej, ale istnieją zagrożenia i ryzyko że coś będzie nie tak jak byśmy chcieli.

Poważnym zagrożeniem które może spotkać osobę kupującą samochód z ogłoszeniajest zakup samochodu kradzionego. Przytrafia się to raczej rzadko jednak jeżeli już się przydarzy to następstwa mogą być naprawdę bardzo dotkliwe bowiem jeżeli sprawa wyjdzie na światło dzienne to urząd komunikacji skonfiskuje samochód. Stratę naturalnie w tym momencie posiada aktualny pozorny właściciel czyli jednostka niewinna która nabyła wóz mniemając że jest z legalnego źródła. Jest alternatywa dochodzenia swych praw, niemniej jednak jeśli nabywaliśmy od nieuczciwego handlarza to w większości przypadków nie uda się go odnaleźć i udowodnić mu winy.

Drugim ryzykiem choć o wiele mniej przykrym jest tak na prawdę zakup auta ze zmienionymi numerami karoserii i silnika lub sfałszowanymi dokumentami takimi jak karta pojazdu czy książka przeglądów. Oszustwo nie musi oczywiście odnosić się do jakiś poważnych kwestii jednak wystarczy że sfałszowany będzie rok produkcji pojazdu i już pójdziemy w straty podczas próby sprzedaży pojazdu. W większości wypadków podrabiany jest jednak przebieg auta. Dzisiaj jest to niezmiernie łatwe albowiem liczniki są elektroniczne i dysponując odpowiednim przyrządem można zaprogramować żądany stan licznika dosłownie w parę sekund. To najczęściej zachodzące oszustwo, można powiedzieć że zmora kierowców i nabywców. Kupując auto niepewnego pochodzenia możemy być prawie pewni że przebieg widoczny na liczniku nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu auta.

Jeszcze innym realnym ryzykiem które jednak jesteśmy w stanie wyeliminować posługując się całkiem nieskomplikowanymi narzędziami lub prosząc o pomoc biegłego serwisanta czy blacharza jest historia wypadkowa nabywanego auta. Kompetentny blacharz umie określić czy auto było uderzone czy też nie, niemniej jednak niemal zawsze zostaje cień możliwości na to iż samochód po karambolu został idealnie przywiedziony do stanu w którym nie widać jego bujnej przeszłości.

Przy kupnie auta najważniejsze jest żeby jak się to bardzo często mówi nie napalać się na pierwszą lepszą ofertę. Aut do sprzedaży jest dużo więcej niż potencjalnych nabywających zatem jest tak na prawdę w czym przebierać. Z tej przyczyny dobrze jest przeglądnąć wiele ofert i nie żałować czasu na dokładne weryfikacje aut które uważamy za warte uwagi i które są interesujące cenowo.

Stopka autorska: http://www.oto-moto-gratka.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz