Świat w soczewce

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkieł kontaktowych. Dzięki nim można zmienić barwę oczu lub mogą stanowić alternatywę dla okularów.

Każda z soczewek kolorowych proponuje coś unikalnego. Żeby je nosić wcale nie trzeba mieć wady wzroku. Każdy może cieszyć się innym kolorem oczu

Jeśli jednak osoby mają wadę wzroku nie muszą wcale z nich rezygnować. Soczewki kolorowe mogą nosić nawet osoby krótkowzroczne, dalekowzroczne czy mające astygmatyzm.

Soczewki do zadań specjalnych

Jest ich kilka rodzajów. Mają określone zadania do spełnienia. Jakie?

Poprawa widoczności – korekcyjne szkła kontaktowe poprawiają wzrok. Są bardzo cienkie, zazwyczaj koloru niebieskiego lub zielonego. Jednak nie wpływają one na zmianę koloru oka.

Nadanie im delikatnej barwy ma cel czysto praktyczny. Łatwiej jest je znaleźć w pudełeczku na szkła kontaktowe lub jeśli upadną na podłogę.

Uwydatnienie naturalnej barwy tęczówki – tego rodzaju soczewki kolorowe poprawiają odcień tęczówki. W przypadku niebieskich oczu, można z nich wydobyć odcień niebieskawozielony. Tego rodzaju soczewki nie sprawdzają się przy ciemnych oczach.

Zmętnienie soczewki – dzięki nim można radykalnie zmienić kolor oka np. z brązowego na niebieski. Polecane są osobom z bardzo ciemnymi tęczówkami.

Dzięki odpowiedniemu rodzajowi soczewek kolorowych można zmienić nie tylko barwę tęczówki, ale także jej kształt. Świetnie sprawdzają się zarówno w filmach jak i spektaklach teatralnych. Mogą być to specjalne szkła dzięki którym gałka oczna przypomina oko smoka czy wampira.

Kilka zalet…

Jest wiele zalet jak i wad noszenia soczewek kolorowych. Jedną z nich jest to, że można uzyskać inny kolor oczu, o którym się marzyło.

Tym sposobem osoby są w stanie zmienić swój wygląd i stać się bardziej atrakcyjne. Tego rodzaju soczewki znajdują zastosowanie w filmach czy w teatrach. Można także wzmocnić naturalną barwę tęczówki.

I reszta wad

Używanie soczewek kolorowych to nie tylko same zalety, to także wady. Wielu producentów soczewek produkuje je w różnych rozmiarach, dlatego trzeba umiejętnie je dobierać. Może to skutkować tym, że źle dopasowane, mogą ujawniać prawdziwy kolor oczu.

Co więcej, należy pamiętać, że wielkość źrenicy jest związana z natężeniem światła. Może to również wpływać na barwę soczewek kontaktowych.

Groźne grzyby i bakterie

Bardziej groźne powikłania wynikają z infekcji bakteryjnych. Mowa tu zarówno o kolorowych szkłach kontaktowych jak i tych zwykłych. Delikatna powierzchnia oka może zostać bardzo szybko uszkodzona.

Kontakt z ciałem obcym, bo nim właśnie są soczewki powoduje, że oko otrzymuje mniej tlenu, a mechanizmy oczyszczające gałkę oczną są osłabione. Do poważnych powikłań należą infekcje oka: spojówki i rogówki wywołane grzybami i bakteriami.

Podobne zagrożenia niosą ze sobą kolorowe soczewki, szczególnie te, które całkowicie zmieniają wygląd oka. Mogą one wywołać pieczenie, światłowstręt, zaczerwienienie, a w skrajnych wypadkach nawet utratę wzroku.

Lepiej unikać kupowania soczewek przez internet szczególnie jeśli są wyprodukowane w Azji. Bardzo często nie posiadają one odpowiednich atestów i nie spełniają norm medycznych.

Należy pamiętać, że przed ich założeniem czy decyzją o ich kupnie, należy skonsultować się z okulistą co najmniej raz na trzy miesiące, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości ze strony oka.

Źródło: artykuł powstał dzięki pomocy sklepu punktsoczewek.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz