Wszystko o funduszach inwestycyjnych

Coraz więcej Polaków gromadzi oszczędności i coraz więcej myśli o ich pomnażaniu. Jednym z instrumentów, dzięki którym można zarabiać na odłożonych pieniądzach, są fundusze inwestycyjne. Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami ekspertów. Dzięki temu każdy początkujący inwestor sprawnie ulokuje oszczędności i da sobie szansę na zwiększenie odłożonego kapitału.

Reklama

Co to jest fundusz inwestycyjny?

Polish zloty bills stacked background. 3D illustration.

Najprościej rzecz ujmując, fundusze inwestycyjne są formą zbiorowego inwestowania. Chętny inwestor nabywa jednostki uczestnictwa w danym funduszu, które później są zarządzane przez wybrane TFI. Zyskiem jest wzrost wartości nabytych jednostek. Fundusze inwestycyjne jako osoba prawna, regulowane są w Polsce prawnie – zgodnie z Ustawą z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych. Istotą jest lokowanie środków pieniężnych, jakie zostały zebrane od inwestorów w różne instrumenty, takie jak akcje, obligacje bądź inwestycje innego rodzaju.

Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na fundusz inwestycyjny?

Uznaje się, że inwestor powinien przeznaczyć na pomnażanie swoich oszczędności tylko taką część kapitału, którą może ewentualnie stracić bez większej szkody dla jego całościowego budżetu. To kwestie indywidualne. Podobnie zresztą jak minimalna wartość inwestycji. Każdy fundusz określa inną kwotę za nabycie jednostki uczestnictwa.

Pewne jest, że fundusze inwestycyjne są dobrym pomysłem na lokowanie pieniędzy, bo osiąganie zysków może odbywać się w ich przypadku poprzez inwestowanie nawet niewielkiego kapitału. W przypadku niektórych jednostka uczestnictwa kosztuje tylko 50 złotych.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne?

Inwestor musi zdawać sobie sprawę, że w przypadku tego instrumentu ryzyko jest obecne. Lokowanie środków w fundusze inwestycyjne może sprawić, że włożony kapitał zostanie utracony. Z drugiej jednak strony fundusze inwestycyjne dają szanse na o wiele większy zysk niż na przykład w przypadku lokat. Można pomnażać swoje pieniądze szybciej i skuteczniej, ale należy mieć świadomość podejmowanego ryzyka.

Na szczęście istnieją sposoby na to, by takie ryzyko minimalizować. Jednym z nich jest zakładanie całego portfela funduszy. Lepiej lokować mniejszy kapitał, ale w różnych funduszach aniżeli wszystkie oszczędności w jednym. Jeśli wartość nabytych jednostek uczestnictwa spadnie to zapewne tylko w niektórych, a duża część wniesionych środków pozostanie własnością inwestora.

Jaki fundusz wybrać?

W przypadku tego instrumentu nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od określenia indywidualnych możliwości i potrzeb inwestora. Należy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jakie ryzyko można podjąć (im większe ryzyko, tym większe zyski),
  • Ile środków można przeznaczyć na inwestowanie (by inwestycja nie obniżyła komfortu codziennego życia)?
  • W jakim okresie inwestować (najczęściej wybierane są fundusze krótkoterminowe, bo Polacy boją się „zamrażać” pieniądze na zbyt długi okres. To jednak te długoterminowe są bardziej opłacalne)?
VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz