Z wizytą u notariusza

Każdy zapewne będzie kiedyś korzystał z usług oferowanych przez notariusza. Czy to w przypadku spraw spadkowych, czy spisywania umów kupna lub sprzedażny. Jak prawidłowo powinien przebiegać cały proces i co warto wiedzieć przed pierwszą tego typu wizytą?

Reklama

biuro notariuszaNajważniejszą kwestią jest oczywiście wybranie kancelarii i notariusza, z którego usług zamierzamy skorzystać. W naszym mieście lub okolicy na pewno znajdziemy nie jedną, a kilka ofert. Wyboru możemy dokonać ze względu na różne kryteria. Po pierwsze możemy udać się do osoby, której rzetelność i fachowość potwierdzają nasi znajomi lub inni klienci kancelarii. Przeglądając strony internetowe lub inne materiały, w których kancelarie notarialne prezentują zakres świadczonych przez nie usług, możemy wziąć pod uwagę również lokalizację i ogólne wrażenie, jakie robi na nas prezentacja własna kancelarii. Dla większości nie bez znaczenia jest również cena usług.

Po dokonaniu wyboru należy wcześniej umówić się na rozmowę – kontaktując się telefonicznie, mailową bądź też odwiedzając osobiście siedzibę. Podczas właściwego spotkania z notariuszem należy szczegółowo przedstawić mu rodzaj czynności notarialnych, jakie chcemy podjąć i czego dotyczą ewentualne ustalenia stron. Notariusz zbierając informacje poinformuje nas, jakie dokumenty będą potrzebne, odpowie na ewentualne pytania i poinformuje o kosztach podejmowanych czynności.

Posiadając pełną dokumentację notariusz przygotuje projekt aktu notarialnego. Następnie dostarczy go w sposób wcześniej ustalony – najczęściej drogą mailową – do zainteresowanych stron z prośbą o jego zaaprobowanie. Kolejnym krokiem jest już wyznaczenie terminu oficjalnego podpisania dokumentu zatwierdzonego przez wszystkie strony.

W podpisaniu aktu notarialnego udział biorą wszystkie osoby których personalia pojawiają się w akcie notarialnym. Każdy powinien mieć ze sobą dowód osobisty bądź też inny dokument stwierdzający tożsamość. W gabinecie notariusza następuje odczytanie aktu notarialnego. W przypadku niejasności notariusz tłumaczy treść i odpowiada na pytania. Następnie następuje podpisanie aktu przez strony i notariusza.

Oryginalny dokument zostaje w przechowaniu notariusza, strony biorące udział w czynności otrzymują jego odpisy. Warto wiedzieć, iż za wydanie odpisu pobierana jest opłata, której wysokość zależna jest od ilości osób uczestniczących w podpisaniu aktu.

Wszystkich opłat za świadczone usługi notarialne z reguły dokonuje się po podpisaniu aktu notarialnego, ale jeszcze przed odbiorem odpisów.

 

Stopka autorska: notariusz – http://www.notariusz-piotrfaron.pl/czynnosci-notarialne.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz