Czym różni się spedycja od transportu i logistyki?

W większości przypadków termin „spedycja” jest na przemian mylony z pojęciem „transport” bądź „logistyka”. Praktycznie każdy kto nie miał nigdy w praktyce okazji zapoznać się szczegółowo z działaniami firm z tej branży nie będzie w stanie zdefiniować tego terminu w poprawny sposób. Niejednokrotnie możemy spotkać się z opinią, aniżeli spedycja polega na kojarzeniu producentów z odbiorcami produktów oraz zlecaniu przewoźnikom transportu towarów. Taki sposób myślenia niestety jest błędny, dlatego też warto bliżej przyjrzeć się temu pojęciu.

Reklama

Z formalnego punktu widzenia spedycja definiowana jest ustawowo w Kodeksie Cywilnym jako „wysyłanie lub odbieranie przesyłek albo podejmowanie innych czynności związanych z przewozem”. To wytłumaczenie nie określa jednak jednoznacznie czym zajmuje się sama spedycja. Przedstawia ona tylko w szerokim ujęciu, że spedycja jest odpowiedzialna za obsługę przesyłek. Tym samym dosyć łatwo jest wykazać, że spedycja to usługa, która polega na nadawaniu, przewożeniu oraz odbieraniu towarów w taki sposób, aby mogły one bezpiecznie i w krótkim czasie dotrzeć w miejsce przeznaczenia.

W odróżnieniu od transportu czynności spedycyjne skupiają się nie na przewozie, ale raczej na takich kwestiach jak: tworzenie, przetwarzanie i przechowywanie dokumentacji związanych z nadaną przesyłką, przepakowywanie towaru, jego ubezpieczanie oraz prawna obsługa przesyłek na etapie odprawy celnej. Jeżeli nie mamy pewności co mogą nam zaoferować przedsiębiorstwa spedycyjne warto poprosić o pełną listę usług, które świadczą na rzecz swoich Klientów. Może to bowiem rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego do jakiej firmy mamy się zwrócić

Klienci firm spedycyjnych korzystają ze wszystkich lub tylko kilku usług jakie jest ona w stanie zaoferować. Niemniej jednak jeśli zdecydują się na współpracę z przedsiębiorstwem spedycyjnym mogą liczyć na to, że weźmie ona na swoje barki dużą część odpowiedzialności związanej z dostarczeniem przesyłek w jak najlepszym stanie i najszybszym czasie do docelowego adresata w porozumieniu z partnerami, którymi są samodzielni przewoźnicy. . Bowiem bez względu na to czy potrzebujemy pomocy firmy logistycznej, transportowej, czy też właśnie spedycyjnej, na rynku znajdą się również usługodawcy, którzy skorelowali wszystkie te dziedziny i mogą zaoferować nam czynności obejmujące wszelkie świadczenia branży TSL. Reasumując można wyciągnąć bardzo prosty wniosek że spedycja to zarządzanie logistyką transportu.

Stopka autorska: spedycja – http://fracht.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.4/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz